wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
czwartek, 27 luty 2014 15:38

5 faktów o niedźwiedziach polarnych Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(1 głos)

27. lutego jest Międzynarodowym Dniem Niedźwiedzi Polarnych. Z tej okazji przytaczamy kilka niecodziennych faktów na temat tych futrzaków.

1. Samiec może ważyć nawet tyle co tuzin mężczyzn

Dorosły samiec niedźwiedzia waży zazwyczaj od 351 do 544 kilogramów, czyli tyle co 5 do 7 mężczyzn. Największy odnotowany osobnik ważył 1000 kilogramów. Dla porównania, dorosłe samice ważą połowę tego co samce - od 150 do 295 kilogramów.

Jednak niedźwiedzie polarne zaraz po urodzeniu są naprawdę niewielkie i ważą około pół kilograma. Samce osiągają pełnię rozmiarów między 8., a 14. rokiem życia, a samice między 5., a 6. rokiem.

2. Niedźwiedź polarny może przeżyć i bez jedzenia

Jeżeli niedźwiedź polarny nie je od 7. do 10. dni, potrafi spowolnić swój metabolizm do czasu, aż znajdzie kolejny posiłek. Dzięki temu może przetrwać bez swoich ulubionych fok brodatych i obrączkowych. Zmiana klimatu powoduje jednak, że często jego posiłki stają się bardziej ograniczone. Niektóre niedźwiedzie uciekają się nawet do kanibalizmu.

3. Tajemnica futra

Mimo, że niedźwiedzie polarne wyglądają na białe, w rzeczywistości ich futro jest przezroczyste. Złudzenie optyczne powoduje, że wydaje się białe, ponieważ odbija światło widzialne. Ich skóra pod futrem jest czarna.

Dla ludzi i innych zwierząt, które widzą tylko w świetle widzialnym, niedźwiedzie polarne mogą zlewać się ze śnieżnym otoczeniem. Jednak renifery, na które niedźwiedzie również polują, widzą w świetle ultrafioletowym, przez co z łatwością odróżniają misie od ich białego środowiska.

4. Węch ostry jak brzytwa

Niedźwiedzie polarne mają bardzo dobry zmysł węchu, który wykorzystują do znalezienia ofiary. Potrafią wytropić fokę nawet z 32. kilometrów, a z odległości 800 metrów wywęszyć otwór w lodzie z którego one korzystają, aby zaczerpnąć tlenu.

5. Dwie trzecie niedźwiedzi polarnych może wyginąć do 2050 roku

Niedźwiedzie podczas polowania na morzu korzystają z ogromnych pól lodowych. Badania przewidują, że narastające ocieplenie klimatu może stopić znaczne obszary lodu, co spowoduje wyginięcie nawet dwóch trzecich obecnej populacji niedźwiedzi polarnych. Spadek objętości lodu morskiego zmusza je do przepływania coraz to większych odległości. Tracą wtedy energię, której może im zabraknąć do przeżycia.

W maju 2008 roku Stany Zjednoczone umieściły niedźwiedzie polarne na liście gatunków zagrożonych, a Kanada i Rosja wymieniły je jako gatunek specjalnej troski. Jeżeli zmiany klimatyczne nie ulegną spowolnieniu, już niedługo może nie być żadnego niedźwiedzia, który obchodziłby Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzi Polarnych.

a