środa, grudzień 08, 2021
Follow Us
środa, 26 luty 2014 14:26

Jak zanikają arktyczne lodowce Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zapewne słyszeliście, że arktyczne lody topnieją, jednak mogliście do tej pory nie zdawać sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Film opublikowany przez Narodową Administrację ds. Oceanów i Atmosfery pokazuje w przeciągu kilkudziesięciu sekund, jak topniały tamtejsze lodowce przez ostatnie 27 lat.

Oczywiście lód morski pozostaje, ale większości starszego lodu już nie ma. W 1988 roku 26% arktycznych lodowców stanowił lód mający przynajmniej 4 lata. Jednak w minionym roku, jego liczba wyniosła zaledwie 7%.

To duży problem, ponieważ im starszy i grubszy lód, tym bardziej odporny jest na topnienie. Zjawisko to może prowadzić do cyklu sprzężenia zwrotnego - biały lód odbija światło i zapobiega ocieplaniu się powierzchni. Natomiast ciemne, wolne od lodu wody pochłaniają więcej promieniowania słonecznego, co prowadzi do większego ogrzewania.

W powiązanych wiadomościach podano, że lód arktyczny spadł poniżej rekordowo niskiego poziomu jak dla tej pory roku. Poniższy film pokazuje, jak zmniejszała się objętość lodu morskiego w przeciągu ostatnich dekad.

a