sobota, czerwiec 12, 2021
Follow Us
wtorek, 19 listopad 2013 14:44

Najstarsze zwierzę świata zabite Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Najstarsze zwierzę świata zabite fot. Hans Hillewaert / Wikimedia Commons

Wyobraźcie sobie, że jesteście zwyczajnym, oceanicznym małżem, robicie te same rzeczy od roku 1499, pływacie, po prostu cieszycie się życiem. Raptem jacyś ludzie wyciągają was z wody, są naprawdę podekscytowani i łamią was przy otwarciu. Jesteście martwi. Niestety, to prawdziwa historia Minga, (byłego) najstarszego zwierzęcia świata.

Ming urodził się tuż przed przełomem XV i XVI wieku, należał do gatunku cypriny islandzkiej i większość życia spędził na dnie morza w pobliżu Islandii. Został odnaleziony w 2006 roku i naukowcy stwierdzili, że ma 402 lata. Teraz kiedy został połamany ustalili, że rzeczywiście miał 507 lat, co czyni go najstarszym stworzeniem na Ziemi.

- Pomyliliśmy się za pierwszym razem i być może byliśmy zbyt pochopni z publikowaniem naszych ustaleń. Teraz jesteśmy pewni, że znamy dokładny wiek Minga. - powiedział naukowiec Paul Butler.

Małż został nazwany od chińskiej dynastii, podczas panowania której się urodził. Niestety, próba otwarcia, aby policzyć liczbę jego słoi zabiła stwora, który podobno mógłby żyć, gdyby zaczęto liczyć je od zewnętrznych pierścieni.

Ming nadal będzie mógł być źródłem informacji dotyczących zmiany temperatury oceanów w ciągu ostatnich 500. lat, a nawet może dostarczyć pewnych wskazówek, dlaczego przeżył tak długo.

Twoja ofiara była złożona w imię nauki. Ming, dziękujemy Ci.

{jumi [*7]}

a