wtorek, lipiec 14, 2020
Follow Us
środa, 09 październik 2013 12:50

Kość słoniowa w cenie Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kość słoniowa w cenie fot. sxc.hu

Kenijscy celnicy przechwycili prawie 4 tony kości słoniowej w dwóch oddzielnych przesyłkach. W ostatnim czasie nastąpił gwałtowny wzrost kłusownictwa tego zagrożonego gatunku.

Ładunek kości słoniowej ważący około 1900 kilogramów został odkryty 4. października na Oceanie Indyjskim w portowym mieście Mombasa. Przewożony był pod workami z sezamem. We wtorek, 8. października, znaleziono kolejne dwie tony kości słoniowej zakamuflowanej w podobny sposób. Obie przesyłki miały trafić do Turcji.

Owe przejęcia są ostatnimi z kilku odkrytych przesyłek tego surowca, udowadniającymi - niestety - masakrę kilkudziesięciu, jeśli nie setek słoni.

Znaleziono także ponad 500 kilogramów łusek pangolin, co oznacza potencjalnie wymordowanie dziesiątek zagrożonych wyginięciem mrówkojadów na rzecz tradycyjnej medycyny, czy też mody w Azji.

Podobnie jak w innych częściach Afryki, kłusownictwo słoni, nosorożców i innych zwierząt znacznie wzrosło w Kenii w ostatnich latach. Zamordowano całe stada słoni dla zdobycia ich ciosów.

W lipcu również zabezpieczono 4 tony kości słoniowej w dwóch paczkach, gdzie w pierwszej ukryto je pod orzechami, a w drugiej wymieszano je ze śmierdzącymi, suszonymi rybami. Przesyłki miały dotrzeć do Malezji.

Przedstawiciel Kenya Wildlife Service, Arthur Tudor powiedział, że przeszukiwania w porcie zwiększono, dążąc do zatrzymania przemytników. - Musimy przyspieszyć wojnę z kłusownikami, aby całkowicie wymazać z handlu kością słoniową. To zagraża populacji słonia w naszym kraju, jak i w całym regionie.

Handel kością słoniową jest zakazany na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory (CITES).

Afryka jest teraz domem dla około 472. tysięcy słoni, których przetrwaniu zagraża kłusownictwo, a także ekspansja ludności i zwiększenie urbanizacji na ich naturalnych siedliskach.

Szacuje się, że nielegalny obrót kością słoniową przynosi zyski na poziomie 7. miliardów euro rocznie. Jest napędzany głównie przez popyt z Azji i Bliskiego Wschodu.

{jumi [*7]}

a