wtorek, grudzień 05, 2023
Follow Us
czwartek, 29 sierpień 2013 12:56

Bank spermy... dla zwierząt Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bank spermy... dla zwierząt fot. sxc.hu

Japońscy naukowcy otworzyli bank spermy dla zagrożonych zwierząt, który wykorzystuje technologię zamrażania i suszenia. Mają nadzieję, że pewnego dnia ludzie pomogą odtworzyć populacje zwierząt na innych planetach.

Zespół z Uniwersytetu w Kioto pomyślnie zachował plemniki dwóch gatunków naczelnych oraz żyrafy. Naukowcy zmieszali spermę ze specjalnym płynem konserwującym, a całość poddano procesowi liofilizacji (suszeniu sublimacyjnym zamrożonych substancji). W ten sposób próbki mogą być bezpiecznie przechowywane w temperaturze 4 stopni Celsjusza.

Temperatura ta jest znacznie wyższa i mniej energochłonna niż konwencjonalne sposoby przechowywania nasienia. Profesor Takehito Taneko i jego zespół już wcześniej pomyślnie liofilizowali spermę szczurów i myszy bez użycia urządzeń wielkogabarytowych ciekłego azotu. Byli w stanie udowodnić żywotność plemników nawet pięć lat później. - W ten sposób naukowcom będzie łatwiej pozyskać materiał genetyczny, co oznacza, że możemy przyczynić się do zachowania zagrożonych gatunków. - powiedział Taneko.

Profesor podkreśla jednak, że nie jest znane jeszcze dokładne zastosowanie tej technologii ale dodaje, że jest to droga, która może zostać zbadana w przyszłości. - To może brzmieć jak sen, ale w przyszłości możemy zabrać materiał genetyczny w kosmos lub też pomóc ustabilizować populacje w niektórych koloniach.

Technologia umożliwia przechowywanie plemników w temperaturze pokojowej przez krótki czas, co oznacza, że będzie bezpieczna w przypadku np. awarii zasilania spowodowanej katastrofą naturalną.

Jak powiedział Kaneko, wyzwaniem jest zastosowanie tej metody dla drugiej strony prokreacyjnego równania. - Teraz musimy użyć świeżych jaj lub tych zamrożonych. Badamy także sposoby, by poddać jajo liofilizacji. - zakończył Takehito Taneko.

{jumi [*7]}

a