Na początku sierpnia naukowcy z Uniwersytetu Hangzhou Dianzi w Chinach zaprezentowali swoją nową drukarkę 3D - Regenovo. W przeciwieństwie do tradycyjnych drukarek 3D, które drukują z pyłu plastikowego lub metalowego, Regenovo drukuje z żywej tkanki, dzięki czemu mogą powstać takie jak te widoczne na zdjęciu małe uszy.
Zespół z Hangzhou nie jest jedynym, który drukuje "zapasowe" części dla ludzi. Na początku tego roku naukowcy z Cornell University w mieście Ithaca także zaprezentowali drukarkę uszu, a zespół Organovo z San Diego jest na najlepszej drodze do rozpowszechnienia wprawdzie drukowanej, ale najprawdziwszej wątroby.
Tymczasem naukowcy z Heriot-Watt University w Edynburgu przemienili embrionalne komórki macierzyste w tusz drukarki 3D. Rzeczy, które z niej powstają są dużo bardziej zaawansowane np. jeżeli chodzi o tworzenie nowych kości. Choć trudno w to uwierzyć, takie rzeczy naprawdę mają zastosowanie i mogą sprawnie funkcjonować. Najlepiej spytajcie kobietę, której przeszczepiono wydrukowaną, tytanową szczękę.
{jumi [*7]}