środa, czerwiec 16, 2021
Follow Us
poniedziałek, 12 sierpień 2013 14:14

Sztuczny korzeń który rośnie Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sztuczny korzeń który rośnie fot. YouTube

Rośliny mogą wkrótce mieć swoich zrobotyzowanych krewnych. Barbara Mazzolai z włoskiego Instytutu Technologii w Genui wraz ze swoim zespołem tworzy system, który naśladuje zachowanie korzeni.

Zespół planuje wykorzystać specjalne czujniki służące do podziemnej eksploracji. Sztuczny system będzie potrafił wykryć takie elementy jak grawitacja, woda, temperatura, dotyk, stężenie pH, azotanów i fosforanów.

Imitowanie rosnącego korzenia jest bardzo skomplikowane, ponieważ ten wygina się w różnych kierunkach przy jednoczesnym zwiększaniu długości. Dodatkowo na korzeń oddziaływuje wiele bodźców fizycznych i chemicznych naraz, co sprawia, że "decyzje" które podejmuje roślina nie są do końca zrozumiałe. - Makiety i prototypy, które wynaleźliśmy mają na celu potwierdzić niektóre cechy i funkcje korzeni. - powiedziała Mazzolai.

Oprócz naśladowania ruchów jednego korzenia zespół bada również to, jak one oddziałują na siebie i koordynują swoje ruchy w glebie. - Nowe odkrycia mogą posłużyć do stworzenia nowej inteligencji. - dodała Barbara Mazzolai.

Opracowywany sytem może stworzyć więcej energooszczędnych robotów, które dostosują się do otoczenia. Oczywistym zastosowaniem dla robotów-roślin jest monitoring środowiska w glebie, ale ich "talent" do eksploracji i możliwość zakotwiczania się może posłużyć także w innych warunkach.

Roboty mają również potencjalne zastosowanie w medycynie, na przykład jako elastyczne endoskopy, które mogą poruszać się wewnątrz ludzkiego ciała. - Zdolność do zginania i wzrostu przy niskim ciśnieniu i niewielkim tarciu oraz jednoczesnym dostosowaniu do otaczającego środowiska, może zaoferować nową wizję narzędzi medycznych. - zauważyła Mazzolai.

System został zaprezentowany na początku sierpnia na konferencji Living Machines w Londynie.

{jumi [*7]}

a