czwartek, styczeń 27, 2022
Follow Us
czwartek, 08 sierpień 2013 14:22

Elektryczna droga w Korei Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Elektryczna droga w Korei fot. ryuch / Wikimedia Commons

Jedno z miast Południowej Korei rozpoczęło testowanie "zelektryzowanej drogi", która z zakopanych pod ziemią kabli umożliwia autobusom elektrycznym ładowanie akumulatorów podczas podróży.

Koreański Instytut Zaawansowanej Nauki i Technologii (KAIST), który opracował ten system, ogłosił że ma być on testowany w ciągu najbliższych 4. miesięcy na liczącej 24 kilometry trasie w południowym mieście Gumi.

Sprzęt znajdujący się pod autobusem lub pod specjalnym pojazdem o nazwie Online Electric Vehicle (OLEV) zasysa energię poprzez bezstykowe ładowanie magnetyczne, prosto z taśm zakopanych pod powierzchnią drogi. Następnie rozdziela moc, która posłuży albo do prowadzenia pojazdu, albo zostanie zmagazynowana w akumulatorze. W efekcie akumulator potrzebuje tylko 1/5 rozmiarów tradycyjnych akumulatorów elektrycznych.

System eliminuje napowietrzne przewody wykorzystywane do zasilania konwencjonalnych tramwajów i trolejbusów. Niestety technologia nie jest tania, a każdy kolejny OLEV kosztuje, w przeliczeniu, 630 tys. dolarów.

- Technologia jest łatwo dostępna, ale pytanie brzmi, jak obniżyć jej koszty. - powiedział Park Jong-Han, dyrektor firmy, która wyprodukowała prototypy OLEV. - Kiedy koszty pójdą w dół, wierzę, że więcej miast będzie zainteresowanych komercjalizacją nowej sieci transportowej.

System został już częściowo przetestowany, na znacznie mniejszą skalę, w parku rozrywki oraz na kampusie KAIST.

{jumi [*7]}

a