środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
poniedziałek, 13 maj 2013 12:01

XIII Dni Archeologa Wyróżniony

Napisane przez Nauka w Polsce
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
XIII Dni Archeologa fot. mat. pras.

Po raz trzynasty Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego organizuje cykl imprez dotyczących najstarszej przeszłości człowieka. Dni Archeologa to coroczne święto archeologii, które odbędzie się w dniach 13-18 maja.

„W tym roku chcielibyśmy wyjść do szerszego grona odbiorców z Warszawy i okolic, a przede wszystkim dzieci - już o najmłodszego zaciekawić ich archeologią" - mówi PAP Joanna Witulska z IA UW.

Podobnie jak w zeszłych latach na imprezę składać się będą wykłady, pokazy, wystawy, archeologia doświadczalna, konkursy, nauka starożytnych języków.

Jak informują organizatorzy, kluczowym elementem Dni Archeologa będą pokazy w ramach tzw. Wioski Archeologicznej, które odbędą się w dniach 17-18 maja. Odwiedzający będą mogli zapoznać się m.in. z życiem ludzi w epoce neolitu, w starożytnym Egipcie, w epoce brązu w basenie Morza Egejskiego, w minionych czasach na Bliskim Wschodzie, we wczesnym średniowieczu oraz z kulturami Mezoameryki i anatomią człowieka. Będzie można także zaznajomić się z nowoczesnym obliczem archeologii: archeologią lotniczą i podwodną oraz sprzętem wykorzystywanym w takich badaniach. Na scenie przed namiotami odbywać się będą cykliczne pokazy organizowane przez Koła Naukowe, zachęcające do aktywnego udziału i wspólnej zabawy.

Główne wydarzenia w ramach imprezy poprzedzi w dniach 13-15 maja cykl wykładów przygotowanych przez pracowników Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Pierwsze Dni Archeologa odbyły się w 2001 roku i miały niewielki zasięg ograniczający się do studentów i pracowników Instytutu Archeologii UW. Z czasem impreza zaczęła się rozrastać i z przedsięwzięcia wyłącznie uniwersyteckiego przerodziła się w wydarzenie ponad uczelniane.

Wykłady odbędą się w gmachu Instytutu Archeologii UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), natomiast Wioska Archeologiczna będzie na parkingu przed budynkiem Instytutu Archeologii. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowe informacje są dostępne Facebooku: https://www.facebook.com/DniArcheologa

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

{jumi [*7]}

a