sobota, styczeń 29, 2022
Follow Us
środa, 17 kwiecień 2013 11:18

Lodowce topnieją szybciej niż 1000 lat temu Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Lodowce topnieją szybciej niż 1000 lat temu fot. Jack Triest

Szybkość topnienia lodowców jest na najwyższym poziomie w tym tysiącleciu. Każdego lata lód topnieje 10 razy szybciej niż miało to miejsce 600 lat temu. Zdecydowany wzrost rozpoczął się w połowie dwudziestego wieku.

Zdjęcia satelitarne od dawna pokazywały, że lodowce Antarktyki topnieją, ale naukowcy nie byli świadomi jak niezwykły jest to proces. Aby się przekonać, Nerilie Abram z zespołem z Australian National University w Canberze, przeanalizowali 364-metrowy rdzeń lodowy sięgający roku 1000. Jego rdzeń pochodzi z zachodniej części Półwyspu Antarktycznego, miejsca gdzie lód nagrzewa się bardzo szybko.

Analiza ujawniła warstwy, gdzie śnieg był rozmrożony i ponownie zamrożony wraz z porami roku. Wyniki pokazały, że najzimniejszy okres i najwolniejsze topienie lodu w zeszłym tysiącleciu miało miejsce 600 lat temu.

W tym okresie tylko 0.5% śniegu topiło się i zamarzało ponownie. No początku XX wieku, liczba ta podwoiła się, a pod koniec wieku była dziesięciokrotnie wyższa. - Jest to taki rodzaj problemu, gdzie nie ma możliwości szybkich zmian. - powiedział Abram. Każdy dodatkowy stopień ciepła powoduje szybsze topnienie lodu niż w przeszłości.

{jumi [*7]}

a