środa, lipiec 24, 2024
Follow Us
czwartek, 14 marzec 2013 15:40

Paliwo z bakterii Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paul Hudson, pracownik naukowy w Szkole Biotechnologii w KTH, pokazuje sinice wykorzystywane do paliwa Paul Hudson, pracownik naukowy w Szkole Biotechnologii w KTH, pokazuje sinice wykorzystywane do paliwa

Rosnące ceny paliw są głośnym tematem pierwszych stron gazet w wielu krajach. Naukowcy wciąż szukają środków, które zastąpią ropę naftową i gaz ziemny. W poszukiwaniach nowoczesnych paliw grupa szwedzkich naukowców inspirację znalazła w morzu. Nie chodzi tu o morskie odwierty naftowe, ale o wodę, w której żyją i rozwijają się sinice.

Budulcem sinic jest światło słoneczne, dwutlenek węgla i bakterie, które razem wykorzystywane są przez naukowców z KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie do produkcji butanolu - węglowodorowego paliwa dla pojazdów silnikowych. Jego zaletą jest to, że surowce butanolu są obfite i odnawialne, a jego produkcja ma potencjał, aby być 20 razy bardziej wydajną od etanolu produkowanego z kukurydzy i trzciny cukrowej.

Używając genetycznie zmodyfikowanych sinic zespół połączył produkcję butnolu z ich naturalnym metabolizmem. - Przy odpowiedniej modyfikacji genów sinice, zamiast pełnić swoją naturalną funkcję, produkują dla nas butanol. - powiedział Paul Hudson, pracownik naukowy w KTH, który prowadzi badania.

Zespół wykazał, że można kontrolować produkcję butanolu zmieniając warunki otoczenia. - To otwiera kolejne możliwości, takie jak kontrola produkcji butanolu w określonych porach dnia - dodał Hudson - Komercyjna produkcja biopaliwa z sinic może ropocząć się już w przeciągu najbliższej dekady.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że możemy produkować paliwo z sinic. Jednocześnie musimy pamiętać, że ten proces produkcji bardzo różni się od dzisiejszych biopaliw. Musimy o stokroć poprawić produkcję paliwa, zanim stanie się to opłacalne. Obecnie istnieje obiekt pokazowy w Nowym Meksyku w USA, gdzie odbywa się produkcja biodiesla z glonów, która jest bardziej zaawansowanym procesem. - zakończył Paul Hudson.

Całkowitą odpowiedzialność za projekt ponosi jeden z czołowych szwedzkich badaczy biotechnologii, prof. Mathias Uhlén w KTH. Twierdzi, że stosowanie metod inżynierii budowy genomów mikroorganizmów jest stosunkowo nowym obszarem. Bakteria, która produkuje tanie paliwo poprzez światło słoneczne i dwutlenek węgla może zmienić świat.

- Jednym z problemów współczesnych biopaliw, czyli kukurydzianego etanolu jest to, że ceny kukurydzy wahają się bezustannie, co jest trudne do przewidzenia. Ponadto jej produkcja jest ograniczona przez grunty orne, a produkcja entanolu z kukurydzy ma wpływ również na ceny ropy naftowej, ponieważ to zboże wymaga transportu - odniósł się do słów Mathiasa Uhléna Hudson.

Paliwo oparte na sinicach wymaga bardzo małej dostępności surowców i niewielkiego obszaru do przygotowania. Światło słoneczne, dwutlenek węgla i woda morska są w zasadzie nieskończone. Warto dodać, że niektóre sinicerównież w stanie wyodrębnić azot z powietrza, co nie wymaga korzystania z żadnych nawozów.

Następnym krokiem w badaniach jest zapewnienie, że sinice produkujące paliwo w większych ilościach nie będą obumierały z wyczerpania lub z nadmiaru butanolu. Po tym, więcej genów musi być zmodyfikowanych tak, aby produkt końcowy był już węglowodorem, który pełni rolę substytutu benzyny. I wreszcie proces musi zacząć być wykonywany poza laboratorium, by nadawał się do pracy przemysłowej.

Istnieją również plany dotyczące produkcji paliwa z sinic, które są bardziej energiczne i dlatego szczególnie mogę nadać się do produkcji paliwa do silników lotniczych.

{jumi [*7]}

a