poniedziałek, sierpień 08, 2022
Follow Us
czwartek, 14 marzec 2013 10:40

Starożytna chińska moneta Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Starożytna chińska moneta fot. John Weinstein/The Field Museum

Wspólna wyprawa naukowców, której przewodził Chapurukha Kusimba z The Field Musem oraz Sloan Williams z Uniwersytetu Illinois, przyniosła odkrycie na kenijskiej wyspie Manda chińskiej monety liczącej 600 lat. Pokazuje to, że handel pomiędzy Chinami i Afryką Wschodnią istniał dużo wcześniej nim europejscy odkrywcy na dobre zmienili mapę świata.

Moneta, która nazywa się "Yongle TongBao", jest małym dyskiem z miedzi i srebra z kwadratowym otworem na środku, co umożliwiało noszenie jej na pasie. Została wydana przez cesarza Yongle, który panował od 1403 do 1425 roku n.e., w czasach dynastii Ming. Jego nazwisko napisane jest na pieniądzu, co łatwo umożliwia jej datowanie. Cesarz Yongle, który rozpoczął budowę Zakazanego Miasta w Chinach, był zainteresowany politycznymi i handlowymi misjami na ziemiach okalających Ocean Indyjski. Z tego powodu wysłał swojego admirała Zheng He, znanego również jako Cheng Ho, do zbadania tych brzegów.

 

- To odkrycie jest znaczące. Wiemy Afryka zawsze była połączona z resztą świata, ale ta moneta otwiera dyskusję na temat relacji między Chinami i narodami Oceanu Indyjskiego. - mówi dr. Kusimba.

Relacja ta została zakończona po śmierci cesarza Yongle, a zaraz potem Chiny zabroniły prowadzenia jakichkolwiek zagranicznych wypraw. Umożliwiło to zdominowanie przez Europejczyków ery Wielkich Odkryć Geograficznych i rozszerzenie imperiów swoich krajów.

Wyspa Manda, leżąca na północ od wybrzeży Kenii, była miejscem zaawansowanej cywilizacji w latach 200-1430 n.e., kiedy to została opuszczona na zawsze. Handel odgrywał ważną rolę w jej rozwoju, a ta moneta może pokazać, że znaczenie handlu na wyspie zaczęło się znacznie wcześniej niż sądzono.

- Mamy nadzieję, że ta i przyszłe wyprawy na Mandę odegrają kluczową rolę w opisaniu jak rozwijała się wymiana rynkowa i lokalna polityka ekonomiczna. - zakończył Kusimba.

{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Żywa animacja Paliwo z bakterii »

a