wtorek, lipiec 16, 2024
Follow Us
poniedziałek, 11 marzec 2013 12:51

Drukowana czaszka Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Drukowana czaszka fot. Oxford Perfomance Materials

Jeżeli ludziom potrzeba dalszych dowodów na to, że żyjemy w czasach wielkiego postępu technologicznego, to ta informacja powinna ich zaspokoić. Drukowanie 3D to jedna z rzeczy, która jest obecnie badana i już wiadomo, że przyniesie ogromne konsekwencje dla ludzkości. Na początku marca podczas zabiegu chirurgicznego, 75% czaszki anonimowego obywatela USA zostało zastąpione przez wydrukowany, trójwymiarowy implant.

Aby wymienić czaszkę uprzednio dokonano dokładnego skanu głowy pacjenta. Replika została stworzona z polieteroeteroketonu, czyli rodzaju półkrystalicznego, termoplastycznego tworzywa. Dodatkowo proteza ma również stymulować wzrost komórek dzięki niezwykle precyzyjnemu wykonaniu, pozwalającemu oddać naturalną fakturę czaszki.

Implant stworzony przez Oxford Performance Materials został zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Warto zauważyć, że powyższe zdjęcie jest tylko przykładem rodzaju użytego implantu, a nie dokładnym modelem, który został umieszczony w głowie pacjenta. Ponieważ te rodzaje replik mogą być tworzone bez prawdziwych narzędzi, tylko przy użyciu drukarki 3D, możliwe zastosowania medyczne zdają się nie mieć granic.

Szef OPM Scott DeFelice twierdzi, że w samych Stanach Zjednoczonych z ich technologii mogłoby skorzystać od 300 do 500 pacjetnów miesięcznie. Zwłaszcza ci z problemami nowotworowymi, ofiary wypadków drogowych oraz pracownicy wojskowi cierpiący na urazy głowy. - Jeżeli jest możliwość zastąpienia kościstej pustki w czyjejś głowie tuż obok mózgu, to daje to ogromne szanse na wypełnienie ubytków w każdym innym fragmencie ciała - kończy DeFelice.

Oxford Performance Materials jest jedną z wielu firm i uczelni objętą amerykańskim projektem, który ma na celu przekształcić drukowanie 3D w poważne narzędzie produkcji. Na ten cel rząd USA przeznaczył do tej pory 30 milionów dolarów.

{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Lodowe pingwiny Przeżyć na Marsie »

a