wtorek, grudzień 05, 2023
Follow Us
wtorek, 05 marzec 2013 15:15

Ochronić zagrożonych Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ochronić zagrożonych fot. Serge Ouachée / Wikimedia Commons

Lista zagrożonych gatunków jest bardzo długa i nieustannie powiększa się. Już niedługo może uda się to zmienić. Po raz pierwszy naukowcy wykorzystali badania genetyczne zwierząt, które umarły z przyczyn naturalnych, potencjalnie zwiększając wysiłki w celu ratowania zagrożonych gatunków.

Przebadali oni dziewięć futer samców fok antarktycznych znalezionych na Bird Island na południowym Atlantyku. Większość z tych zwierząt zmarła w wyniku zakażenia ran otrzymanych w walce o prawa do samic. Praca została opublikowana w czasopiśmie BMC Genomics. Badacze mają nadzieję, że uda się usunąć z danego obszaru jednostki, które i tak zginęłyby poświęcając się na polu walki.

Badanie genów może dostarczyć naukowcom ważnych wskazówek na temat szans zwierząt na przetrwanie w szybko zmieniającym się środowisku. - W wielu dzikich populacjach zwierząt, które podlegają selekcji naturalnej i seksualnej, geny mogą być ważnym czynnikiem sprawności danej jednostki. - mówi dr Joe Hoffman z Uniwersytetu w Bielefeld, główny autor badania.

- Na przykład, u zwierząt o wysokiej różnorodności genetycznej zanotowano wzrost przeżywalności, obecność znacznie mniejszej ilości pasożytów oraz sukces reprodukcyjny. Zespół wykorzystał najnowocześniejszą technologię do odkodowania genetycznych transkryptów oraz maleńkie molekuły, które wykonują wszystkie instrukcje dotyczące życia w żywych komórkach. - dodaje Hoffman.

Aby zbudować pełny obraz zwierzęcych genów, naukowcy muszą zbadać odczyty z wielu komórek.

- Oznacza to zazwyczaj, że zwierzęta muszą być poświęcone. - tłumaczy - Jest to na pewno niepożądane, zwłaszcza gdy pracujemy w celu ochrony gatunków.

- Nasze badanie jest ważne, ponieważ udało nam się ominąć ten problem poprzez zdobycie bazy informacji od zwierząt, które niedawno zginęły z przyczyn naturalnych. Niektóre z fok nie żyły od 30 godzin obawialiśmy się, że ich zapis może być zanieczyszczony informacjami o śmierci komórki. Na szczęście mniej niż trzy procent komórek wykazało podobieństwo do transkryptów genów, które biorą udział w jej śmierci. - zakończył.

Nie jest jeszcze jasne, czy technika ta może być stosowana w odniesieniu do zwierząt, które były martwe dłużej lub które żyją w cieplejszym klimacie i rozkładają się szybciej, ale Hoffman ma nadzieję, że jego praca wpłynie na badania na zagrożonych gatunkach.

{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Psia mądrość Początki życia »

a