środa, kwiecień 23, 2025
Follow Us
wtorek, 29 styczeń 2013 12:00

Ucz się tłumacząc! Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ucz się tłumacząc! fot. sxc.hu /lusi

Duolingo to nie tylko pomysłowy sposób na naukę języka obcego – strona może zapoczątkować prawdziwą internetową rewolucję! Zobacz, jak możesz pomóc sobie i milionom internautów na całym świecie.

 

„Darmowa nauka języka dla całego świata” – to dość dumne hasło jest pierwszym, co widzimy na stronie Duolingo. I choć strona swoim zasięgiem nie obejmuje najbardziej ludnych miejsc naszego globu, to jest niezwykle prawdopodobne, że niedługo zacznie. Dlaczego? Ponieważ ma szansę zapewnić dokładnie to, co głosi jej motto: lekcje języka obcego bez żadnych opłat. A do tego możliwość uczynienia sieci bardziej dostępną niż kiedykolwiek przedtem.

Zasada jest prosta: użytkownik loguje się i dostaje do przetłumaczenia zdanie. Potem kolejne. A potem jeszcze jedno, i tak dalej. Zdania dopasowane są automatycznie do zmierzonego wcześniej poziomu zaawansowania ucznia. Im więcej tłumaczymy, tym więcej umiemy. W razie problemów z przekładem, Duolingo wyświetli podpowiedź lub to samo zdanie przetłumaczone przez innych użytkowników.

Właśnie to oparcie w innych internautach o nieznanych kwalifikacjach sprawia, że niektórzy nie wierzą w powodzenie projektu. Jednak wiemy już, że portal sprawdza się przynajmniej gdy chodzi o osobisty cel, czyli darmową naukę języka.

 

 

W badaniu przeprowadzonym pod kierownictwem Roumena Veselinova z City University of New York przebadano 200 ludzi, którzy przez 8 tygodni uczyli się języka hiszpańskiego za pomocą Duolingo. Używając standardowych testów językowych, Vesselinov odkrył, że aby opanować materiał z pierwszego semestru lektoratu, internauci potrzebowali 34 godzin. Dla porównania, te same postępy na uniwersytecie osiągają studenci po 135-godzinnym kursie.

Oczywiście istnieje możliwość, że kursy akademickie trwają dłużej niż jest to konieczne, jednak 34 godziny na jeden semestr języka to i tak imponujący wynik. A gdzie zysk dla internetu? Wszystkie zdania podsuwane uczącym się przez Duolingo wzięte są prosto z internetu – w ten sposób ucząc się języka, każdy użytkownik serwisu jednocześnie przybliża mały kawałek internetu swoim przyszłym rozmówcom.

Dotychczas strona obsługuje sześć języków: angielski, hiszpański, portugalski, niemiecki, francuski i włoski. Jeśli okaże się, że strona cieszy się powodzeniem, dodanie nowych jest tylko kwestią czasu… i dobrej woli internautów, zatem do roboty!

{jumi [*7]}

a