piątek, czerwiec 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 28 styczeń 2013 12:47

Delfiny dbają o swoich [wideo] Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Delfiny dbają o swoich [wideo] fot. sxc.hu /doc_

Empatia, konieczność, a może coś innego? Zobacz wideo, na którym delfiny tworzą improwizowaną tratwę próbując uratować umierającą towarzyszkę i poznaj opinię ekspertów zajmujących się tymi fascynującymi zwierzętami!

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że delfiny są stworzeniami niezwykle inteligentnymi. Jednak ich błyskotliwość wykracza daleko poza umiejętność przeskakiwania przez obręcze i wykonywania innych sztuczek w zamian za nagrodę. Koreańscy naukowcy zaobserwowali zachowanie, które może być przesłanką do uznania delfinów za obdarzone niezwykłą empatią.

 

 

Nagranie sporządzone przez pracowników Cetacean Research Institute powstało podczas rejsu śladem grupy ok. 400 delfinów długopyskich na Morzu Japońskim. Późnym rankiem Koreańczycy zauważyli ok. 12 osobników płynących bardzo blisko siebie i utrzymujących na powierzchni samicę, której płetwy brzuszne były sparaliżowane.

Po pół godzinie delfiny uformowały rodzaj tratwy, płynąć równomiernie obok siebie i podtrzymując samicę na powierzchni; dzięki pomocy swoich pobratymców była ona w stanie oddychać. Po jakimś czasie część ssaków odłączyła się od grupy, pozostawiając ranną w wodzie, gdzie niedługo przestała oddychać. Pozostałe delfiny pozostały z nią, dotykając jej ciała, dopóki nie zniknęło w głębi oceanu.

Był to pierwszy raz, kiedy naukowcom udało się zaobserwować morskie ssaki pracujące razem nad utrzymaniem swojej towarzyszki przy życiu. Zwierzęca empatia jest jednym wytłumaczeniem; innym może być konieczność zachowania licznej grupy w celu utrzymania silnej kontroli nad terytorium. Jednak naukowcy twierdzą, że nie zaskoczyłoby ich, gdyby tak inteligentne i towarzyskie stworzenia potrafiły wczuć się w cierpienie innych osobników swojego gatunku.

Jedno jest pewne: wszyscy miłośnicy delfinów dostali do ręki silny argument przemawiający za ich wyjątkowością w całym królestwie zwierząt.

{jumi [*7]}

a