Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 styczeń 2013 05:26

Cuda utkane z pajęczyny Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Cuda utkane z pajęczyny fot. wikimedia commons /Tttrung

Jedwab to prawdziwie królewski materiał, ale istnieją jeszcze doskonalsze tkaniny. Dowiedz się, ilu pająków trzeba by wyprodukować jeden płaszcz i do czego jeszcze można zastosować pajęczyny!

 

W laboratorium Uniwersytetu Oksfordzkiego przykute do swoich stanowisk pająki wypuszczają nici, które powoli nawijane są na wrzeciono. To nie scenariusz horroru, ale nowy sposób pozyskiwania pajęczej przędzy do celów naukowych. Oczywiście nie chodzi o spowijanie ludzi w olbrzymie kokony – potencjalnych zastosowań jest dużo więcej.

 

 

Jest 20 razy wytrzymalsza od stali i 4 razy mocniejsza od Kevlaru. Pajęczą przędzę można rozciągnąć nawet o 50 procent jej długości bez żadnych uszkodzeń. Biorąc pod uwagę jeszcze jej hipoalergiczność mogłoby się wydawać, że mamy do czynienia z materiałem idealnym i przyszłością tekstyliów. Jednak uszycie opończy wymagało ośmiu lat pracy i ponad 1 miliona pająków – dużo pracy jak na łatwo biodegradowalny ciuch.

Jednak naukowcy podejrzewają, że niesamowite właściwości pajęczych sieci można wykorzystać nie tylko w przemyśle włókienniczym. Ze względu na ich wytrzymałość i obojętność dla ludzkiego organizmu, mogłyby stać się podstawą przyszłych implantów sercowych, a nawet mózgowych.

Dlatego właśnie Fritz Vollrath wraz z zespołem badawczym postanowili pozbawić pająki możliwości swobodnego ruchu i zaprząc je do kołowrotka. Jak dotąd odkryli, że znaczny wpływ na ośmionogie prząśniczki ma temperatura: im jest wyższa, tym więcej gorszej jakości nici produkują.

Jeśli Vollrathowi uda się skłonić pająki do bardziej wytężonej pracy i podniesienia standardów jakości jednocześnie, będzie to duży krok dla nauki… oraz muzyki, jak można przekonać się słuchając umieszczonego niżej klipu. Na skrzypcach zaopatrzonych w struny z pajęczej przędzy gra Shigeyoshi Osaki, a dźwięk jest po prostu niesamowity:

 

{jumi [*7]}

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL