czwartek, marzec 28, 2024
Follow Us
piątek, 21 grudzień 2012 12:00

Głupie testy IQ Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Głupie testy IQ fot. sxc.hu /arroclint

Ktoś próbuje zmierzyć twój iloraz inteligencji za pomocą testu? Najwidoczniej jeszcze nie wie, że jego wysiłki są skazane na niepowodzenie. Zamiast tego powinien się przyjrzeć twojemu wiekowi oraz temu, czy palisz papierosy. Dlaczego?

Każdy chciałby być bardziej inteligentny. Między banerami reklamowymi oferującymi niezawodne metody na schudnięcie, rewelacyjne ćwiczenia mięśni brzucha i tysiące dolarów w kilka dni, znajduje się też zawsze parę „treningów inteligencji”. Choć nigdy do końca nie potwierdzona, teoria ilorazu inteligencji zaprząta głowę psychologów od końca XIX wieku, a w naszych czasach zawładnęła w nieco histeryczny sposób wyobraźnią milionów ludzi.

Posiadanie wysokiego ilorazu inteligencji to dla wielu ludzi powód do chluby. Mensa, organizacja zrzeszająca ludzi z najwyższymi wynikami testowymi liczy sobie aż 110 tys. członków. W czasach największego „boomu IQ”, wystandaryzowane testy aplikowano niemal każdemu: uczniom, więźniom, celebrytom. Czy jednak za pomocą jednego testu faktycznie można zmierzyć iloraz inteligencji i samą inteligencję? Najnowsze badanie uczonych z londyńskiego Western University podpowiada: zdecydowanie nie.

Zestaw 12 testów mierzących pamięć, rozumowanie, uważność i umiejętność planowania został zaprojektowany i udostępniony w sieci przez Adriana M. Owena i Adama Hampshire z Brain and Minde Institute oraz Rogera Highfielda z Science Museum Group. Do testów dołączone zostały kwestionariusze dotyczące stylu życia i podstawowych informacji o wypełniającym. Badacze liczyli na góra kilkaset zgłoszeń i nie byli przygotowani na to, że będzie ich ponad 100 000.

- Powodzenie testów jest szokujące – przyznaje Owen, ekspert w dziedzinie neuronauki – W badaniu wzięli udział ludzie z każdego miejsca na ziemi, reprezentujący każdą grupę wiekową, kulturę i wyznanie!

Tak duża grupa pozwala dokładniej stwierdzić zależności i korelacje między różnymi elementami testu i życia osobistego badanych. Wyniki są jasne: ani IQ, ani żaden z elementów sam w sobie nie wyjaśnia wszystkiego. Gdy badamy szeroką gamę zdolności poznawczych, do wyjaśnienia ich należy użyć przynajmniej trzech czynników: pamięci krótkotrwałej, wnioskowania i komponentu werbalnego. Każdy z nich aktywizuje inny obszar w ludzkim mózgu.

Co jeszcze ujawniło badanie? Wbrew powszechnie reklamowanym „treningom inteligencji”, regularny trening umysłowy nie ma wpływu na wyniki testu. Znaczne pogorszenie wyników przychodzi za to z wiekiem: starsze osoby mają większe problemy z pamięcią i wyciąganiem wniosków. Lepsze wyniki w tych obszarach wykazali za to, intrygująco, ludzie grający często w gry komputerowe. Niezbyt dobrze w zakresie pamięci krótkotrwałej radzili sobie również palacze.

{jumi [*7]}

a