środa, czerwiec 07, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 11 grudzień 2012 05:43

Polacy w grobowcach faraonów Wyróżniony

Napisane przez PAP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Piramida Dżesera w Sakkarze Piramida Dżesera w Sakkarze fot. wikimedia commons /Charlesjsharp

Polscy archeolodzy odkryli w Egipcie nieznany grobowiec. Miejsce pochówku starożytnego dostojnika sąsiaduje z najstarszą piramidą świata i może kryć w sobie artefakty z czasów Starego Państwa.

W czasie wykopalisk w obrębie skalnego grobowca dostojnika Ichi, który służył na dworze faraona Pepiego ponad 4 tysiące lat temu, naukowcy natknęli się na wejście do jeszcze starszego miejsca pochówku. Odkrycia dokonano w Sakkarze w sąsiedztwie najstarszej egipskiej piramidy wzniesionej dla faraona Dżesera.

"W przedniej części kaplicy natknęliśmy się na kamienną posadzka kończącą się pionowym zrębem o ostrym brzegu. Domniemany przez nas próg okazał się być architrawem wieńczącym położony głębiej grobowiec, niewątpliwie znacznie starszy od grobowca generała Ichiego" – tłumaczy prof. Karol Myśliwiec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, kierownik wykopalisk.

Odkrycia dokonano w obrębie tzw. Suchej Fosy - w wykutym w skale gigantycznym zagłębieniu, jakie obiegało w odległości około 200 m piramidę Dżesera. Archeolodzy od dawna zastanawiali się, czy wysokie skalne ściany „Suchej Fosy” nie mogłyby zawierać kilku pięter grobowców z kolejnych faz epoki Starego Państwa, czyli czasów budowniczych piramid, w tym słynnego Cheopsa.

"Tak naprawdę nikt z nas w tę hipotezę nie wierzył. Nasze zaskoczenie było tym większe, że dotychczas podobnego grobowca w Egipcie jeszcze nie odnaleziono" – mówi prof. Myśliwiec.

W tym roku archeolodzy odsłonili tylko górny brzeg wejścia do nowego grobowca. Zajrzeli również do jego wnętrza. Niemal pod sufit wypełniony jest rumoszem skalnym. O tym, co zawiera w środku dowiedzą się dopiero za rok, w czasie kolejnej kampanii wykopaliskowej.

Dotarcie do nowego grobowca poprzedziły wykopaliska w obrębie grobowca - odkrytego kilka lata temu przez Polaków - wykonanego dla dostojnika Ichiego. Osoba ta w czasach faraona o imieniu Pepi była odpowiedzialna za organizację dalekich wypraw na skalistą pustynię dla zdobycia drogocennych kruszców.

Po czterech tygodniach odkopywania i dokumentowania kolejnych mumii z czasów Aleksandra Wielkiego, spoczywających w warstwie piasku przed wejściem do kaplicy, badacze stanęli przed jej pięknie dekorowaną fasadą. Składała się z płyt wykonanych ze śnieżnobiałego wapienia. Zdaniem naukowców poziom wykonania płaskorzeźb świadczy o najwyższym kunszcie artystów.

"Na blokach widnieją napisy hieroglificzne, zawierające nowe, nieznane nam dotychczas tytuły zmarłego. Najwyższy z nich to  „generał”, co wskazuje, że Ichi należał do ścisłej elity na dworze faraona" – wyjaśnia kierownik badań.

Była to 17. kampania wykopaliskowa prowadzona przez Polaków na terenie kamieniołomu z czasów budowy najstarszej egipskiej piramidy.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

{jumi [*7]}

a