sobota, lipiec 20, 2024
Follow Us
czwartek, 06 grudzień 2012 12:03

Eurowaluta z bliska Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Suazyjskie 5 centów w bardzo niewielkim przybliżeniu Suazyjskie 5 centów w bardzo niewielkim przybliżeniu fot. Martin John Callanan

Przekonaj się jak wygląda eurowaluta z bardzo, bardzo bliska. Dzięki wysiłkowi artysty i fizyków możesz obejrzeć podstawowe jednostki monetarne wraz z ich wszystkimi niedoskonałościami.

Przystąpienie Polski do strefy euro to sprawa co najmniej kontrowersyjna. Argumenty większości przeciwników i zwolenników opierają się na przewidywaniach i fantazjach związanych (choć czasem bardzo luźno) z gospodarką. Część osób cieszy we wspólnej walucie wszystko poza walorami estetycznymi. Jedni i drudzy mogą pogrzebać na chwilę spory i zobaczyć ukochane/znienawidzone euro z zupełnie nowej strony.

Na zupełnie fantastyczny pomysł wpadł brytyjski artysta Martin John Callanan. Korzystając z pomocy zespołu fizyków z National Physics Laboratory w Wielkiej Brytanii i będąceco na wyposażeniu NPL mikroskopu stworzył niezwykle precyzyjne fotografie najmniejszych jednostek monetarnych Europy, Australii, Birmy, Suazi i Chile. Każda moneta poddana została 4 000 ekspozycji, a złożenie uzyskanych z tej nietypowej sesji zdjęć zajęło trzy dni. Wynikiem pracy zespołu są obrazy o rozdzielczości 400 milionów pikseli; nie trzeba chyba dodawać, że przykład zamieszczony poniżej to zaledwie marna próbka – a mimo to robi ogromne wrażenie.

 

 

Niezależnie od waluty – czy będzie to cent, eurocent, centavo czy pya – bliższe spojrzenie ujawnia wiele rzeczy, które niedostępne są gołemu oku. Miejmy nadzieję, że Callanan zdecyduje się odwiedzić ze swoją wystawą również Polskę. Ostatecznym celem artysty jest sfotografowanie wszystkich 166 walut, które obecnie używają monet – może dowiemy się, jak wyglądają z bliska nasze grosze?

 

Pięć monet sfotografowanych dotychczas można zobaczyć na stronie Fundametal Units.

{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Morderczy maraton Oto twoje hasło »

a