Implanty ślimakowe i implanty na przewodnictwo kostne
Jednym z przełomowych osiągnięć jest w pełni wszczepialny implant ślimakowy, który jest obecnie w fazie badań przedklinicznych. Polska, we współpracy z innymi ośrodkami na świecie, analizuje jego efektywność i spodziewa się w ciągu najbliższego roku lub dwóch przedstawić wyniki badań. Profesor Piotr H. Skarżyński zaznacza:
„Jesteśmy w tej grupie już od wielu lat i myślę, że w ciągu najbliższego roku lub dwóch będziemy w stanie przekazać wyniki i będzie to istotny wkład w zakresie światowego programu tych implantów.”
Dodatkowo, wprowadzono implanty na przewodnictwo kostne, które pozwalają na lepsze dopasowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjentów, uwzględniając anatomię, grubość kości czaszki oraz rodzaj niedosłuchu. Jak podkreśla profesor:
„Implanty te dają możliwość dopasowania tych rozwiązań, które już w tej chwili mamy, do nowych grup pacjentów w taki sposób, żeby tym osobom, którym już pomagamy do tej pory, mogliśmy pomóc jeszcze w sposób bardziej dopasowany.”
Sztuczna inteligencja w diagnostyce słuchu
W 2025 roku przewiduje się wysyp aplikacji związanych z badaniami przesiewowymi, co zrewolucjonizuje diagnostykę. Trwają prace nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w diagnostyce, aby pacjenci mogli lepiej zrozumieć swoją sytuację i wiedzieć, kiedy zgłosić się do lekarza. Profesor wyjaśnia:
„Pracujemy i obserwujemy, co się dzieje na świecie w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w taki sposób, aby nie było to tylko jakimś fajerwerkiem na różnego rodzaju konferencje, ale aby faktycznie było nam to w stanie pomóc, w szczególności w diagnostyce.”
Sztuczna inteligencja ma również wspierać monitorowanie efektów rehabilitacji, szczególnie u dzieci. Profesor Skarżyński dodaje:
„Jest to coś, nad czym pracujemy od lat, aby monitorować jeszcze lepiej efekty rehabilitacji, w szczególności w grupie dzieci.”
Nowoczesne terapie leczenia słuchu
Polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych terapii związanych z leczeniem biologicznym przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Rozwijane są również nowe możliwości leczenia głosu, szczególnie dla osób z trwałymi porażeniami strun głosowych. Profesor podkreśla:
„Szykujemy różnego rodzaju nowe możliwości w zakresie leczenia głosów, w szczególności osób z trwałymi porażeniami strun głosowych.”
Profilaktyka i wczesna diagnostyka zaburzeń słuchu
Ważnym aspektem jest nacisk na profilaktykę i wczesną diagnostykę, co ma prowadzić do mniej inwazyjnych zabiegów na wcześniejszym etapie. Istotna jest również edukacja i aktywizacja pacjentów w wieku senioralnym, którzy często nie chcą przyznać się do problemów ze słuchem.
„Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań u pacjentów w wieku senioralnym, którzy bardzo często nie chcą dopuścić do myśli, że mają jakiś problem ze słuchem, jest niezwykle istotne.”
Podejmowane są także wysiłki, aby działać edukacyjnie i proponować różne rozwiązania wcześniej. Celem jest zapewnienie pacjentom wysokiej jakości życia:
„Te osoby nie tylko cieszyły się swoim życiem w sposób naturalny, że żyją dłużej, ale żeby ta jakość życia była dużo lepsza.”
Podsumowanie – przyszłość leczenia słuchu w Polsce
Polska jest w czołówce światowej pod względem dostępu do najnowocześniejszych technologii leczenia słuchu. Dzięki współpracy z międzynarodowymi ośrodkami, polscy pacjenci mogą korzystać z innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają jakość ich życia. Kluczowe jest również rozwijanie profilaktyki i wczesnej diagnostyki, a także edukacja społeczeństwa w zakresie problemów ze słuchem. Jak stwierdza profesor Skarżyński:
„Polscy pacjenci mają dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi lub jedni z pierwszych na świecie.”
Nacisk kładzie się na to,
„aby profilaktyka i wczesna diagnostyka była wykorzystywana w jeszcze lepszym stopniu, abyśmy byli w stanie wykonywać mniej inwazyjne zabiegi na wcześniejszym etapie.” - konkluduje profesor Piotr H. Skarżyński