Kampania #WspólneŚwięta 2024 koncentruje się na palącym problemie samotności seniorów w okresie świątecznym, spędzających ten czas w szpitalnych murach.
Samotność seniorów w okresie świątecznym – problem kampanii #WspólneŚwięta 2024
Głównym celem kampanii #WspólneŚwięta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem pozostawiania osób starszych, czyli seniorów, w szpitalach, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Akcja ma również na celu inicjowanie ogólnopolskiej dyskusji na temat pozostawania i pozostawiania seniorów przez rodziny w szpitalach w czasie świąt. To niezwykle istotna tematyka, która w kontekście starzejącego się społeczeństwa, z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia i dotyczy każdego z nas.
Apel Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie (OIL) w ramach akcji #WspólneŚwięta
„Każdy senior zasługuje na godną opiekę i wsparcie, szczególnie w okresie świątecznym, kiedy samotność – zwłaszcza w szpitalu – jest najbardziej dotkliwa. Spotkanie, życzliwość i rozmowa to najlepsze prezenty, jakie można podarować starszym osobom na święta” – podkreślił wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej Krzysztof Herman podczas wizyty w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie.
Działania w ramach kampanii #WspólneŚwięta 2024
W ramach tegorocznej edycji akcji #WspólneŚwięta, przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i członkowie Komisji Młodych Lekarzy, we współpracy z wolontariuszami z IFMSA-Poland Oddział Warszawa Północ, odwiedzą seniorów przebywających na oddziałach kilku warszawskich szpitali. To ważna okazja, by uwrażliwić społeczeństwo na problem samotności seniorów w szpitalach, który wciąż pozostaje tematem tabu, i rozpocząć szeroką debatę nad polityką senioralną w Polsce.
Głos ekspertów o problemie pozostawiania seniorów w szpitalach – #WspólneŚwięta
Na problem samotności i pozostawiania seniorów w szpitalach od dawna zwraca uwagę prof. Tomasz Targowski, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii. Podkreśla on, że nie chodzi tylko o rodziny, które „pozbywają się” seniorów na czas świąt.
Opinia prof. Tomasza Targowskiego o samotności seniorów
– Jest coraz więcej pacjentów, którzy są samotni, nie mają wskazań do pobytu w szpitalu, a nie ma ich gdzie wypisać. Nie każdy, kto może wyrazić świadomą zgodę, ma ochotę na pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym – mówi prof. Targowski, podkreślając, że kluczowa jest odpowiednia opieka społeczna oraz systemowe działania w tym obszarze.
Zaniedbania w geriatrii – głos prof. Alicji Chybickiej w kampanii #WspólneŚwięta
– Geriatria jest dziś tak bardzo zaniedbana jak choroby rzadkie. Każdy senior potrzebuje opieki, bo na nią zasłużył – uważa prof. Alicja Chybicka, posłanka, wiceprzewodnicząca podkomisji stałej ds. zdrowia osób starszych, która również angażuje się w kampanię #WspólneŚwięta.
H2: Zdrowie i bezpieczeństwo seniorów w szpitalach – apel o refundację szczepień w ramach #WspólneŚwięta
Zdaniem lekarzy zaangażowanych w kampanię #WspólneŚwięta, poważnym problemem jest również fakt, że rodziny, które pozostawiają swoich seniorów w szpitalach, czasami zmyślają dolegliwości lub incydenty chorobowe, aby zapewnić im przyjęcie. Powoduje to niepotrzebne wykonywanie badań i procedur medycznych, a co gorsza, naraża seniorów na kontakt z osobami naprawdę chorymi, od których mogą się zarazić poważnymi, a nawet śmiertelnymi chorobami, zwłaszcza w kontekście braku pełnego uodpornienia.
Znaczenie szczepień dla seniorów – głos prof. Iwony Paradowskiej-Stankiewicz
Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii, zwraca uwagę na kluczową rolę szczepień w zapewnieniu bezpieczeństwa seniorów.
– Państwo powinno całkowicie refundować szczepienia dla seniorów, aby zapewnić im bezpieczeństwo i poprawić jakość ich życia – podkreśla prof. Paradowska-Stankiewicz, wspierając tym samym cele kampanii #WspólneŚwięta.
Kampania #WspólneŚwięta 2024 to ważna inicjatywa, która zwraca uwagę na problem samotności seniorów w szpitalach, szczególnie w okresie świątecznym. Apelujemy o refleksję i podjęcie działań na rzecz poprawy opieki senioralnej w Polsce.