Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. „To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek” – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska.
Projekt SWIFT zbliża się do fazy badań klinicznych, a jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Badania kliniczne terapii raka płuca mają na celu stworzenie skutecznego leczenia dla pacjentów z nowotworem płuca.
Nowa nadzieja w walce z rakiem płuca
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań na raka płuca w Polsce wynosi ponad 22 tys. przypadków rocznie i wciąż rośnie. Jest to najczęściej wykrywany nowotwór u mężczyzn i drugi pod względem występowania u kobiet. Prof. Marek-Trzonkowska podkreśla, że nowa terapia, wykorzystująca limfocyty w terapii raka, otwiera nowe możliwości w walce z tym trudnym przeciwnikiem.
Terapia komórkowa szyta na miarę
„Projekt SWIFT jest swoistą mapą, która pomaga zaplanować terapię komórkową raka płuca. Nasz zespół opracował algorytm pozwalający na wyizolowanie z krwi chorego komórek, które rozpoznają nowotwór i mogą go zniszczyć” – wyjaśnia prof. Marek-Trzonkowska. Terapia ta bazuje na tzw. żywym leku, czyli limfocytach pacjenta, które są namnażane do odpowiednich ilości, by skutecznie walczyć z nowotworem. Terapia raka płuca, która opiera się na limfocytach, to nowoczesne i spersonalizowane podejście, które może zrewolucjonizować onkologię.
Wsparcie dla badań i międzynarodowa współpraca
Na realizację projektu SWIFT Uniwersytet Gdański otrzymał 30 mln zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027. „Te fundusze wykorzystamy na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz rozpoczęcie badań klinicznych” – mówi Izabela Raszczyk, dyrektorka ds. administracyjnych ICCVS. Projekt angażuje zarówno polskich, jak i zagranicznych naukowców, co sprzyja wymianie doświadczeń i dobrych praktyk oraz przyciąga talenty z zagranicy. Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki wspierają nie tylko rozwój nauki, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia pacjentów z rakiem płuca poprzez innowacyjne badania i wdrożenia.
Źródło: newseria.pl