czwartek, luty 09, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 12 lipiec 2022 16:50

20 rocznica pierwszego w świecie wszczepienia implantu słuchowego Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

12 lipca 2022 r mija 20-ta rocznica przeprowadzenia pierwszej w świecie operacji częściowej głuchoty z zastosowaniem implantu ślimakowego.

Było to przełomowe wydarzenie w nauce i medycynie, które stworzyło szanse dziesiątkom milionów osób z takimi wrodzonymi lub nabytymi schorzeniami słuchu na całym świecie.

Częściowa głuchota oznacza, że pacjent nie jest całkowicie głuchy, ale rozumienie mowy ludzkiej bez obserwowania twarzy osoby mówiącej może osiągnąć na poziomie kilku lub maksymalnie kilkunastu procent. Największym wyzwaniem programu leczenia częściowej głuchoty było opracowanie przez prof. Henryka Skarżyńskiego takiej procedury chirurgicznej, która pozwala zachować ten resztkowy przedoperacyjny słuch i uzupełnić go dzięki odpowiednio wszczepionemu implantowi wraz z dobraną specjalną elektrodą.

Jedna z najczęściej stosowanych w świecie elektrod implantu została zaprojektowana przez prof. Henryka Skarżyńskiego. Pierwsza i kolejne operacje, których najwięcej w świecie wykonał prof. H. Skarżyński zapoczątkowały nową erę w otochirurgii. Zmieniło to obowiązujące w nauce kanony teorii słyszenia oraz dało szansę na skuteczne leczenie ogromnej grupie pacjentów, zwłaszcza w wieku senioralnym, którzy uniknęli izolacji i wycofania społecznego, utraty pracy w wielu zawodach a nawet umożliwiło uzdolnionym muzycznie na kontynuację pasji artystycznych, w tym gry na różnych instrumentach czy komponowania muzyki. W obecnym przeglądzie międzynarodowej literatury nazwisko prof. Henryka Skarżyńskiego jest cytowane na pierwszym miejscu dla hasła: partial deafness [częściowa głuchota]

a