czwartek, luty 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 31 marzec 2022 12:35

O przyszłości opieki zdrowotnej na Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wszyscy zgodnie zauważyli, że kluczowym czynnikiem sukcesu działalności na rynkach afrykańskich jest znalezienie odpowiedniego partnera do inwestycji Wszyscy zgodnie zauważyli, że kluczowym czynnikiem sukcesu działalności na rynkach afrykańskich jest znalezienie odpowiedniego partnera do inwestycji mat.pras

W tym tygodniu odbyło się Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze. Jest to kolejne międzynarodowe wydarzenie organizowane w ramach programu gospodarczego Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju.

W przedsięwzięciu organizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) wzięło udział ok. 250 przedsiębiorców, w tym z 21 państw afrykańskich, m.in. z Nigerii, Egiptu, RPA i Ghany.

Podczas wydarzenia odbył się panel poświęcony przyszłości opieki zdrowotnej, w którym wzięli udział przedstawiciele polskich i afrykańskich jednostek medycznych. Wśród prelegentów z Polski obecni byli: prof. Piotr H. Skarżyński, Dyrektor ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów; Leszek Biały, Dyrektor Medincus Medical Centre w Dakarze i Jerzy Szewczyk, CEO Pro-PLUS. W panelu wzięli również udział: Ayodele Adeyemo, CEO i współzałożyciel PneumaCare z Nigerii; Siphokazi Feke, CEO i współzałożycielka Brainwave Medical Group, RPA oraz dr Rimon Farouk, doktor nauk medycznych, przedsiębiorca z Egiptu.

Paneliści opowiedzieli m.in. o tym jak układa się współpraca między polskimi, a afrykańskimi firmami oraz jak wygląda transfer nowoczesnych technologii. 

Wszyscy zgodnie zauważyli, że kluczowym czynnikiem sukcesu działalności na rynkach afrykańskich jest znalezienie odpowiedniego partnera do inwestycji oraz analiza lokalnego rynku - możliwości jakie ten rynek daje oraz barier, które stoją przed inwestorami, jak np. trudności w komunikowaniu się czy sprawy związane z ruchem wizowym pomiędzy krajami zaangażowanymi we współpracę.

Ważnym głosem w dyskusji była opinia prof. Piotra H. Skarżyńskiego, który ma ogromne doświadczenie w działalności na rynkach afrykańskich. Zaznaczył on, że najistotniejszą kwestią jest posiadanie odpowiedniego partnera do współpracy. 

- Na kontynencie afrykańskim podejmujemy wiele działań - zarówno samodzielnie jak i przy wsparciu Unii Europejskiej albo rządów poszczególnych państw. Istnieje wiele inicjatyw współpracy na zróżnicowanych poziomach - od dotacji na specjalistyczne zabiegi chirurgiczne, poprzez szerokie projekty badań przesiewowych, do akcji promocji leczenia schorzeń rzadkich. W licznych przypadkach, z powodzeniem wykorzystujemy rozwiązania telemedyczne – to obszar, w którym posiadamy wieloletnie doświadczenie i dziesiątki zrealizowanych projektów w różnych częściach świata. Niestety muszę przyznać, że nie ma jeszcze wystarczającego, zrównoważonego wsparcia dla współpracy pomiędzy polskimi, a afrykańskimi firmami. Jeżeli chcemy coś realnego osiągnąć, dokonać istotnej zmiany sytuacji pacjentów na tym kontynencie, to musimy myśleć nie tylko o doraźnych działaniach, ale też o tym, jak nasza współpraca będzie kontynuowana w dłuższej perspektywie. Potrzebne jest odpowiednie partnerstwo, ciągła współpraca, odpowiednie ramy prawne, ale też rozwiązania prozaicznych, codziennych problemów jak np. wizy – mówił prof. Piotr H. Skarżyński.

Eksperci poruszyli również temat telemedycyny i nowych technologii, które z sukcesem udaje się przenieść z rynków europejskich do krajów afrykańskich. 

- Od 28 lat działamy w branży telemedycznej. Jesteśmy najstarszą europejską spółką, która zajmuje się telemedycyną i wieloma rozwiązaniami możemy się podzielić z naszymi partnerami w Afryce. Kiedy zaczynaliśmy z Polsce, sytuacja była podobna do tej obecnie w Afryce. Napotykaliśmy wiele problemów na drodze do wdrożenia usług telemedycznych. Był to opór po stronie personelu medycznego, ale też były to problemy o charakterze infrastrukturalnym i myślę, że możemy tymi doświadczeniami podzielić się z naszymi partnerami afrykańskimi. Bardzo ważne jest to, aby znaleźć odpowiednich partnerów i współpracować z administracją. Jeśli nie zdobędziemy odpowiednich pozwoleń to nie będziemy w stanie dokonać transferu technologii i ich wdrożyć – mówił Jerzy Szewczyk, CEO Pro-PLUS. 

Do tematu telemedycyny odniósł się również prof. Piotr H. Skarzyński - Staramy się łączyć Polskę z Afryką, edukować i przekazywać wiedzę opierając się na doświadczeniach ośrodka w Kajetanach gdzie wykonujemy największą liczbę operacji poprawiających i przywracających słuch - od 12 do 16 tysięcy zabiegów rocznie. Jesteśmy specjalistami w zakresie całej ścieżki diagnostycznej - od rozpoznania, poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia czy zabiegów, na rehabilitacji kończąc.  Nie chodzi nam jednak o „importowanie” polskich specjalistów do Afryki, czy uzależnianie lokalnych jednostek od rozwiązań telemedycznych. Staramy się otwierać nasze ośrodki w kolejnych państwach (z powodzeniem działa już jednostka w Senegalu) w oparciu o miejscowych specjalistów. Zapewniamy im nasz know-how, doświadczenia i wiedzę jak również praktyczne szkolenia w Kajetanach, tak by w przyszłości mogli działać w pełni samodzielnie – dodał.

Afrykański rynek usług zdrowotnych, szczególnie w kontekście WHO i ucyfrowienia służby zdrowotnej daje ogromny potencjał - jak zaznaczył Ayodele Adeyemo, CEO i współzałożyciel PneumaCare - Nigeria to jest kraj ogromnych możliwości, ponieważ mamy do czynienia z niedoborami z zakresie służby zdrowia (np. szpitale). Władze nigeryjskie ułatwiają taką współpracę, mamy ludzi dobrze sobie radzących w zakresie technicznym, również chętnie uczących się, dlatego takie narzędzia jak telemedycyna maja jak najbardziej przyszłość. Jesteśmy w stanie przyjąć inwestycje nawet rzędu 100 mln USD.

Forum Polsko-Afrykańskie jest platformą do wzmocnienia więzi polsko-afrykańskich w celu budowania przyjaznego otoczenia biznesowego i pogłębiania stosunków gospodarczych pomiędzy krajami. Głównym celem Forum jest prezentacja polskich osiągnięć, know-how i technologii, a także zapewnienie możliwości nawiązania współpracy z partnerami gospodarczymi z krajów afrykańskich.

a