środa, luty 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 21 styczeń 2022 18:54

Innowacyjne firmy pod sztandarem Stowarzyszenia „Polska Ekologia” Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Stowarzyszenie „Polska Ekologia”, Młyn Niedźwiady, Stowarzyszenie „Polska Ekologia”, Młyn Niedźwiady, mat.pras

Polskie firmy produkujące żywność stają się coraz bardziej innowacyjne, także te skupione w Stowarzyszeniu „Polska Ekologia”. Firmy należące do tej organizacji wytwarzają produkty spożywcze metodami tradycyjnymi i przy zachowaniu jakości ekologicznej, a jednocześnie poszukują nowych ścieżek rozwoju. Współpracują z naukowcami z czołowych uczelni i instytutów.

Chodzi o dostosowanie profilu wytwarzania do potrzeb rynku i do nowych form dystrybucji m.in. przez korzystanie z usług kurierskich . Dodajmy do tego wprowadzanie najwydajniejszych sposobów oszczędzania energii elektrycznej, technik przechowywania i pakowania, nie pomijając odkrytych na nowo i wprowadzonych do współczesnych technologii wielce przydatnych pradawnych receptur i procedur.

Rynek wegański potężnieje

Oto kilka przykładów. O rozwoju trendu wegańskiego świadczą statystki, mówiące o tym że 43% Polaków ogranicza spożycie mięsa, a co 10 konsument nie je go wcale.

W tym rozwoju ma swój udział „Soligrano” z Dobronia, rodzinna firma, która dysponuje własnymi polami uprawnymi i swoją oczyszczalnią zbóż, co daje jeszcze wyższy poziom pełnej kontroli nad jakością. Oferuje m.in. 8 mieszanek do do samodzielnego przygotowania aromatycznych, roślinnych burgerów, a także pełnowartościowe dania śniadaniowe i obiadowe. Duża część wyrobów ma certyfikat BIO, gwarancję bezpiecznego wyboru.

Prastara odmiana kukurydzy odkryciem

Niebieska kukurydza – została nazwana odkryciem roku 2017 i nową funkcjonalną żywnością dla konsumentów dbających o zdrowie oraz dla osób na diecie bezglutenowej. Wykorzystaniem szczególnych właściwości niebieskiej kukurydzy zajęła się firma Jetting Systems z Gdyni i pod marką „BLUECORN” wprowadziła na rynek serię produktów z tej prastarej odmiany kukurydzy.

Zawarte w niebieskiej kukurydzy antocyjany mają silne działanie przeciwzapalne i regeneracyjne oraz stanowią skuteczną broń w walce z wolnymi rodnikami, a dzięki udziałowi w syntezie kolagenu pozytywnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie. Dodajmy, że badania przeprowadzone na Texas Agricultural and Mechanical University i Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu wykazały, że w mące z niebieskiej kukurydzy zawartość antyoksydantów wynosi 1985 mg/kg, jest to wielokrotnie więcej niż w innych odmianach.

Idąc śladem Indian Hopi z niezwykłej mąki można zrobić oryginalne meksykańskie tortille, błękitne naleśniki, upiec chleb oraz ciasta. I poprawić sobie zdolność antyoksydacyjną.

W wyjątkowych mąkach specjalizuje się „Młyn Niedźwiady” z Kalisza. Na rynek dostarcza 11 takich produktów zaliczanych do grupy super foods. Wśród nich znalazła się mąka konopna, z nasion wiesiołka, amarantusa zwanego też szarłatem, z komosy ryżowej i z miłki abisyńskiej. Ta ostatnio wymieniona znana jest pod nazwą teff i poleca się ją osobom dotkniętych celiakią.

Piekarnia z własnym prądem

Rosnące ceny energii o 400 a nawet 900 proc. zmuszają piekarzy do podnoszenia ceny pieczywa o 50 proc.. Ale jedna z piekarni należących do Stowarzyszenia „Polska Ekologia” poszła inną drogą. Innowacyjna „Piekarnia Domowa Bakery Master” w Wieliczce czerpie własną energię z fotowoltaiki, a także wykorzystuje pompę ciepła. W rezultacie może pokryć zapotrzebowanie na energię w 40 – 50 proc. A to przekłada się na kalkulację cen pieczywa. I ten wzrost wyniesie 10 – 15 proc.

Mush Up Mix i mykologia medyczna

Do królestwa grzybów wybrała się firma „Hydrostor” z Krakowa aby wraz naukowcami i hodowcami stworzyć preparaty do mykoterapii.

Wyniki laboratoryjnych badań pokazały działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe tkwiące w grzybach. Grzyby jadalne stały się dobrym rozwiązaniem dla wegetarian, gdyż pomagają uzupełnić niedobory związane z dietą bezmięsną. Preparaty grzybowe znajdują uznanie, zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie i po przebytych schorzeniach neurodegeneracyjnych. Właściwości grzybów leczniczych - zwłaszcza soplówki jeżowatej - doceniła Dolina Krzemowa, ponieważ suplementacja tym grzybem poprawia pamięć i szybkość myślenia oraz pozwala lepiej radzić sobie ze stresem.

„Hydrostor” wytwarzając suplement” Mush Up Mix” wykorzystuje soplówkę jeżowatą (z polskich hodowli) i właściwości maczużnika bojowego, cenionego m.in. za obecność kordycepiny i efekty jej stosowania. Powstała mieszanina naturalnych ekstraktów i sproszkowanych, specjalnie suszonych ww. grzybów. Wyjaśnijmy, że preparat kordyceps działa jak maszyna tlenowa, powodując zwiększenie wydolności. W medycynie chińskiej kordycepsu używa się również jako suplementu wspierającego leczenie chorób płuc. W Chinach jego sprzedaż znacznie wzrosła w czasie epidemii SARS, a obecnie w czasie trwania pandemii Covid 19. Zarząd Hydrostoru opracowuje też innowacje w innych obszarach. Właśnie z firmą Veriori został podpisany list intencyjny w celu wdrożenia zabezpieczającego systemu „VAS” - Veriori Authentication System, który w łatwy sposób ochroni produkty przed podrabianiem, a tym samym upewni klientów o autentyczności i bezpieczeństwie zakupionego suplementu Mush Up Mix.

Szesnasty rok działania Stowarzyszenia „Polska Ekologia”

Stowarzyszenie „Polska Ekologia” wchodzi w XVI-lecie swojego istnienia z kapitałem organizacji dbającej o zachowanie tradycyjnych metod produkcji żywności – ale certyfikowanych, jak też z bogactwem innowacyjnych rozwiązań, nadążających za współczesnością, a nawet ją wyprzedając.

Organizacja ta ma swój udział w tworzeniu nie tylko rynku żywności, a i całego zjawiska kulturowego, które można nazwać zdrowym odżywianiem.

Bardzo trafna teza głosi, że rolnictwo ekologiczne i przetwórstwo to inwestycja w przeszłe pokolenia. Nie obciąża przecież środowiska naturalnego, chroni bioróżnorodność i zapewnia równowagę ekosystemów. Jak widać z powyższych przykładów firmy skupione w Stowarzyszeniu „Polska Ekologia” dbają też o szybkie wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań.

a