wtorek, maj 24, 2022
Follow Us
wtorek, 18 styczeń 2022 10:18

Niedzielski: Szczyt w V fali w połowie lutego z 60 tys. zachorowań dziennie Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
szczyt zachorowań przypadnie na koniec stycznia, kiedy to można spodziewać się 120 tys. nowych zakażęń dziennie szczyt zachorowań przypadnie na koniec stycznia, kiedy to można spodziewać się 120 tys. nowych zakażęń dziennie mat.pras

Szczyt zachorowań w piatej fali pandemii koronawirusa przypadnie w Polsce na połowę lutego, kiedy to liczba nowych i potwierdzonych przypadków wyniesie ok. 60 tys. dziennie, wynika z prognoz Ministerstwa Zdrowia, które przedstawił szef tego resortu Adam Niedzielski. 

Prognozy ośrodka MOCOS wskazują na 120 tys. zachorowań dziennie, a ośrodka ICM Uniwersytetu Warszawskiego – na 100-140 tys. zachorowań.

"W przypadku naszej własnej prognozy, bo również tutaj w Ministerstwie Zdrowia pracujemy nad modelowaniem zjawisk pandemicznych, to szczyt zakażeń na tę chwilę przewidujemy na połowę lutego i ten szczyt to jest około 60 tys. zakażeń dziennie" – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Prognozy ośrodków z którymi współpracuje Ministerstwo Zdrowia wskazują, że zachorowań może być więcej. Według ośrodka MOCOS - polsko-niemieckiego hubu prognoz COVID-1, szczyt zachorowań przypadnie na koniec stycznia, kiedy to można spodziewać się 120 tys. nowych zakażęń dziennie.  Prognoza ta – jak powiedział Niedzielski - została przedstawiona 5 stycznia 2022r.

Z kolei ośrodek ICM - Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił dwa warianty prognoz. W zależności od wariantu w szczycie tej fali spodziewać się można od 100 do 140 tys. zachorowań. I szczyt ten pojawi się albo w połowie lutego, albo na początku marca.

Niedzielski podkreślił, że "kluczowym elementem, który może pomóc w opanowaniu i poradzeniu sobie z tym ryzykiem bardzo wysokich zakażeń"  jest projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19, który został złożony w Sejmie w połowie grudnia ub. roku.

Minister poinformował, że podczas prowadzonych w weekend rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim otrzymał zapewnienie, że projekt ustawy, która znajduje się w Sejmie będzie daje procedowany i będzie poddany drugiemu czytaniu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 wprowadza możliwość wykonywania przez pracownika (lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą) nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2, w tym finansowanych ze środków publicznych. Jednocześnie określa, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika (niezależnie od formy zatrudnienia) informacji o negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (wykonanego nie wcześniej niż w ciągu 48 godzin), informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2, lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Projekt zakłada, że kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą może nałożyć obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na jego pracowników oraz osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym z tym podmiotem, jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia w zakresie ich stanu zdrowia.

a