poniedziałek, wrzesień 27, 2021
Follow Us
środa, 05 maj 2021 23:04

W Warszawie rusza Zdrofit Zdrowe Miejsce Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Osoby zainteresowane korzystaniem z usług Zdrofit Zdrowe Miejsce, które uzyskają status pacjenta, otrzymają spersonalizowany Program Usprawniania Osoby zainteresowane korzystaniem z usług Zdrofit Zdrowe Miejsce, które uzyskają status pacjenta, otrzymają spersonalizowany Program Usprawniania mat.pras

„Postaw ZDRO przed FIT” to idea od lat realizowana przez Zdrofit – sieć klubów fitness stawiającą na pierwszym miejscu zdrowie i aktywny styl życia, zachęcającą wszystkich do regularnego ruchu.

Teraz misja ta zyskuje medyczny wymiar, dzięki placówkom leczniczym Zdrofit Zdrowe Miejsce. 5 maja br. w Warszawie i okolicach działalność rozpoczęło 10 placówek, wspierających powrót do zdrowia i kondycji poprzez usprawnianie ruchem w ramach fizjoprofilaktyki.

Zdrofit Zdrowie Miejsce to szansa na poprawę stanu zdrowia Polaków, pogarszającego się z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń. Wiele osób podczas pracy zdalnej siedzi na wygodnej kanapie z laptopem na kolanach, nie zdając sobie sprawy z negatywnych konsekwencji, jakie niesie to dla ich ciała. 86 proc. Polaków odczuwa bóle kręgosłupa, a ponad połowa z nich zmaga się z tym problemem co najmniej raz w tygodniu – wynika z badania panelu Ariadna przeprowadzonego pod koniec marca br. dla Benefit Systems. 30 proc. osób, które nie podejmują aktywności fizycznej odczuwa bóle kręgosłupa codziennie lub prawie codziennie, a 13 proc. Polaków wskazuje, że dolegliwości bólowe w obrębie pleców nasiliły się w okresie pandemii.

– Od ubiegłego roku stan naszego zdrowia uległ znacznemu pogorszeniu, na co negatywny wpływ ma pandemia i izolacja społeczna, praca zdalna i siedzący tryb życia, a przede wszystkim brak ruchu. Już podczas pierwszego lockdownu, wiosną 2020 roku, blisko połowa aktywnych fizycznie Polaków przyznała, że ograniczyła liczbę treningów z powodu zamknięcia infrastruktury sportowej, a 42 proc. mieszkańców kraju przybrało na wadze średnio 5,7 kg. Informacje te, a także liczne dyskusje z ekspertami specjalizującymi się w leczeniu ruchem, stanowiły silny argument, by stworzyć miejsce, w którym aktywność fizyczna będzie najważniejszym środkiem leczniczym – tłumaczy Tomasz Groń, dyrektor zarządzający Benefit Systems Odział Fitness, odpowiadający za sieci Zdrofit, Fabryka Formy czy Fitness Academy, a także za ofertę usług świadczonych w placówkach leczniczych Zdrofit Zdrowe Miejsce.

W ramach leczenia ruchem (kinezyterapii) pacjenci Zdrofit Zdrowe Miejsce otrzymają indywidualne Programy Usprawniania, przygotowane przez fizjoterapeutów.

- Ruch jest synonimem życia. W tym twierdzeniu kryje się istotna odpowiedź na wyzwania zdrowotne, z którymi się mierzymy. Niestety siedzący tryb życia ma negatywny wpływ nie tylko na aparat ruchu, ale także na układ naczyniowo-ruchowy, gospodarkę hormonalną, układ oddechowy czy pokarmowy oraz na naszą psychikę. Podczas ćwiczeń do krwi uwalniane są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego też, jeśli ćwiczymy regularnie, po pewnym czasie odczuwamy naturalną potrzebę ponownego zmęczenia się – mówi Andrzej Kępczyński, ekspert do spraw fizjoterapii w Benefit Systems Oddział Fitness.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2020 r. Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich z powodu bólu kręgosłupa ok. 11 milionów dni, czyli prawie tyle, co w łącznie w latach 2018-2019 (6,7 mln dni w 2018 roku i 6,9 mln dni w 2019). W 2020 r. znacznie wzrosła także liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Z tego tytułu Polacy spędzili na zwolnieniach w sumie 27,7 mln dni, co daje wzrost o 36,9 proc. w stosunku do roku 2019.

- Powrót do zdrowia i ruchu po długiej przerwie nie jest łatwy i powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Zdrofit Zdrowe Miejsce to rozwiązanie dla osób, które chcą bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej i minimalizować ryzyko problemów zdrowotnych związanych z dotychczasowym brakiem ruchu. To także oferta dla osób pracujących wiele godzin w trybie home office i tych, którzy wracając do aktywności fizycznej po przebytej infekcji bądź kontuzji chcą skorzystać z porad fizjoterapeutów w zakresie bezpiecznego, zdrowego ruchu – tłumaczy Tomasz Groń.

Osoby zainteresowane korzystaniem z usług Zdrofit Zdrowe Miejsce, które uzyskają status pacjenta, otrzymają spersonalizowany Program Usprawniania, przygotowany przez fizjoterapeutów na podstawie ankiety kwalifikacyjnej, dotyczącej ich stanu zdrowia. Po uzyskaniu statusu pacjenta w ramach indywidualnych zaleceń zawartych w Programie Usprawniania możliwa będzie realizacja programu ćwiczeń w nowo otwartych placówkach leczniczych.

Szczegóły dotyczące funkcjonowania placówek leczniczych Zdrofit Zdrowe Miejsce oraz warunków niezbędnych do skorzystania ze świadczonych w placówkach usług znajdują się na stronie: zdrofitzdrowemiejsce.pl.

a