sobota, styczeń 29, 2022
Follow Us
środa, 03 luty 2021 11:06

Seegene. Wykrywanie wariantów i pochodzenia koronawirusa Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Wykorzystując system samonadzoru „in silico” korzystający ze zbiorów danych BIG DATA, firma ściśle monitoruje i analizuje ogólnoświatową bazę danych dotyczących COVID-19 i wariantów wirusa Wykorzystując system samonadzoru „in silico” korzystający ze zbiorów danych BIG DATA, firma ściśle monitoruje i analizuje ogólnoświatową bazę danych dotyczących COVID-19 i wariantów wirusa mat.pras

Firma biotechnologiczna Seegene z Korei Południowej opracowuje pierwszy na świecie test wykrywający warianty koronawirusa, który umożliwi identyfikację źródła ich pochodzenia.

Seegene ogłosiła, że opracowała pierwszy na świecie test w kierunku COVID-19, który umożliwi wykrycie wirusa oraz identyfikację różnorodnych wariantów jego mutacji w oparciu o pojedynczą reakcję.

Nowy rodzaj testu opracowany przez Seegene o nazwie Allplex™ SARS-CoV-2 Variants I Assay umożliwi wykrycie i identyfikację wariantów wirusa, w tym również tych, które uważane są za bardziej zakaźne i cechujące się wyższym wskaźnikiem śmiertelności.

Nowy test nie tylko wykrywa COVID-19, ale także umożliwia zidentyfikowanie głównych wariantów genetycznych wirusa, które przypuszczalnie wywodzą się z Wielkiej Brytanii, Republiki Południowej Afryki, a także innych regionów, takich jak Japonia czy Brazylia.

Ponadto pozwoli on wstępnie wykryć podejrzany nowy wariant, a tym samym lepiej zrozumieć kolejne odmiany, co również stanowi kluczową cechę technologii Seegene.

W nowym produkcie wykorzystano co najmniej dziesięć własnych technologii firmy, w tym metodę amplifikowania wielu matryc podczas jednej reakcji PCR w czasie rzeczywistym (multiplex PCR) ‒ najnowocześniejszą technologię, z której korzysta wyłącznie Seegene. Umożliwia ona wskazanie konkretnego miejsca powstania mutacji, co z kolei pozwala dokładnie określić i dokonać różnicowania koronawirusa i jego zmutowanych odmian z wykorzystaniem pojedynczej probówki z odczynnikiem.

Kolejną kluczową cechą unikalnej technologii Seegene jest endogeniczna, wewnętrzna kontrola, która umożliwia weryfikację całego procesu testowania z uwzględnieniem odpowiedniego poboru próbki. 

Wykorzystując system samonadzoru „in silico” korzystający ze zbiorów danych BIG DATA, firma ściśle monitoruje i analizuje ogólnoświatową bazę danych dotyczących COVID-19 i wariantów wirusa, co pozwala jej szybko reagować w postaci tworzonych produktów.

Rządy i organy służby zdrowia z całego świata są obecnie zmuszone polegać na indywidualnym sekwencjonowaniu próbek. Nie jest to odpowiednia metoda dla realizacji masowych testów, która umożliwiłaby wyodrębnienie poszczególnych wariantów wirusa spośród wszystkich pozytywnych przypadków. Przedstawiciel firmy Seegene powiedział, że „nowe narzędzie diagnostyczne w kierunku COVID-19 znacznie zwiększy możliwości masowego testowania, wspomagając tym samym walkę z rozprzestrzeniającymi się na całym świecie wirusami w zmutowanej formie, w której czas jest kluczowy dla przeciwdziałania pandemii”.

Bieżąca diagnostyka w kierunku COVID-19 lub obecności przeciwciał opiera się na testach PCR lub szybkich testach antygenowych. Z obecnymi metodami diagnostycznymi wiążą się jednak pewne ograniczenia dotyczące wykrywania wariantów wirusa, co spowalnia skuteczną walkę z pandemią.

Metoda PCR jest jedyną metodą, która umożliwia wykrycie i identyfikację odmian wirusa, jednak nowy test firmy Seegente jest pierwszym, który pozwala ustalić źródło pochodzenia w oparciu o pojedynczą probówkę z odczynnikiem.

Ze słów przedstawiciela Seegene wynika, że firma planuje „udostępnić swoje testy w kierunku wariantów COVID-19 organizacjom i rządom z całego świata, traktując to jako priorytet”.

Przedstawiciel firmy dodał, że firma będzie kontynuować prace na rzecz „wypełnienia obowiązku ciążącego na niej, jako na wiodącym globalnym dostawcy rozwiązań z zakresu diagnostyki molekularnej w oparciu o ścisłą współpracę z organami służby zdrowia z całego świata”.

a