niedziela, czerwiec 26, 2022
Follow Us
czwartek, 28 styczeń 2021 20:01

Szczepienie na COVID-19 a niewydolność nerek Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Szczepienie na COVID-19 a niewydolność nerek Photo by Robina Weermeijer on Unsplash

Tuż po osobach z grupy „0”, przeciwko COVID-19 szczepieni będą kolejni seniorzy i osoby z chorobami przewlekłymi, także te, które nie ukończyły jeszcze 60. roku życia.

Z badania przeprowadzonego przez Geisinger Health System wynika, że przewlekła choroba nerek była najsilniej związana z ryzykiem hospitalizacji pacjentów z COVID-19.

Wśród osób ze schyłkową niewydolnością nerek ryzyko to rośnie 11-krotnie w porównaniu z chorymi, którzy mają zdrowe nerki. Szczepienia wśród tych pacjentów są więc koniecznością.

W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi 4,2 mln Polaków, przy czym 95 proc. nie zdaje sobie z tego sprawy. U 35 proc. chorych na PChN nie udaje się określić jej przyczyny, u pozostałych wśród przyczyn wymienia się: cukrzycę, kłębuszkowe zapalenie nerek i nadciśnienie tętnicze. Jedynie ok. 200 tys. jest objętych opieką poradni nefrologicznych, a wśród nich jest 21 000 osób, które wymagają leczenia nerkozastępczego, czyli wykonywania dializ, których nie można zawiesić lub odroczyć, gdyż są realizowane w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w stacjach dializ, np. w stacjach Diaverum i w szpitalach.

W czasie pandemii koronawirusa, przewlekła choroba nerek (PChN) była najsilniej związana z ryzykiem hospitalizacji, a pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek (ostatnie stadium PChN) mieli 11-krotnie wyższe ryzyko pobytu w szpitalu, niż pacjenci bez choroby nerek.

Wśród osób z przewlekłą niewydolnością nerek, w tym schyłkową niewydolnością nerek, szczepienie przeciw COVID-19 jest szczególnie zalecane. Pacjenci z chorobami nerek są nie tylko bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19, wzrasta u nich również ryzyko śmierci z powodu infekcji SARS-CoV-2. Dodatkowo, z powodu utrudnień związanymi z dializowaniem, pacjenci tacy nie mogą odbywać np. kwarantanny w czasie trwania dializy, a terapia ta wymaga regularnej obecności w stacji dializ, nawet 3 razy w ciągu tygodnia. W szczytowym momencie zakażeń SARS-CoV-2 chorych na COVID-19, wymagających dializowania, było nawet ok. 1300. Szczepienia powinny rozwiązać ten problem i umożliwić chorym z niewydolnością nerek do powrotu do normalności i do bezpiecznego przyjmowania dializy.

a