sobota, styczeń 16, 2021
Follow Us
czwartek, 05 listopad 2020 11:09

Obrona przed szczepieniem przeciwko SARS-CoV-2 Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wpływ na niższy poziom lęku związany SARS-CoV-2 wśród ludzi młodych ma niedojrzałość kory przedczołowej Wpływ na niższy poziom lęku związany SARS-CoV-2 wśród ludzi młodych ma niedojrzałość kory przedczołowej Photo by CDC on Unsplash

Odmowa szczepień przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 jest formą obrony. Taki opór, unikanie zmian mogły w przeszłości zabezpieczać pacjenta przed trudnymi sytuacjami.

Dlatego łatwo korzysta on teraz ze sprawdzonych schematów. Wynika to przede wszystkim z lęku przed zmianą. Jest to próba utrzymania obecnego stanu, który wydaje się pacjentowi stabilny.

Inny mechanizm obronny człowieka to racjonalizacja. Pacjent unikający szczepień znajdzie w Internecie wiele publikacji potwierdzających jego teorie np.: o działaniach niepożądanych, o dodatkach substancji szkodliwych w szczepionkach. Te wiadomości będą go wręcz atakować, będzie w swoistej „bańce” dezinformacji. Taka strategia unikania na pewien moment będzie zapewniać poczucie bezpieczeństwa.

Oczywiście do czasu zachorowania i konsekwencji z tym związanych. Nie wszyscy zachorują, więc nieszczepiony pacjent też może uniknąć zakażenia, co w sposób złudny potwierdzi przekonanie o braku konieczności szczepienia.

Wpływ na niższy poziom lęku związany SARS-CoV-2 wśród ludzi młodych ma niedojrzałość kory przedczołowej. Jej rozwój trwa do około 25 roku życia. Odpowiada ona za hamowanie impulsów, przewidywanie skutków działań, planowanie. Dlatego starsze osoby są w stanie lepiej przewidzieć konsekwencje, mają przy tym większe doświadczenie życiowe, więc i większą świadomość, że śmierć i choroby dotykają także ich.”

Marta Starzyk, psychiatra z Porad Zdrowia Psychicznego Harmonia Lux Med. Jest specjalistą medycyny rodzinnej i psychiatrii. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu geriatrii i opieki długoterminowej. W trakcie swojej kariery medycznej opiekowała się pacjentami w różnorodnych placówkach, w prywatnych przychodniach, w domach opieki społecznej, w Szpitalu Psychiatrycznym im. Józefa Babińskiego w Krakowie oraz szpitala Wolskiego w Warszawie. Pracowała również w Pogotowiu Ratunkowym Medicover. Ma też doświadczenie w orzecznictwie medycznym jako lekarz orzecznik w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obecnie konsultuję pacjentów w Przychodni Służb Zagranicznych przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Poradni Harmonia grupy Lux Med.

a