poniedziałek, luty 06, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 21 wrzesień 2020 12:22

Skarżyński: AI, przyszłość telemedycyny, co wniosła pandemia Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Pandemia skłoniła np. informatyków do zainteresowania się budową oprogramowania telemedycznego z udziałem AI - sztucznej inteligencji Pandemia skłoniła np. informatyków do zainteresowania się budową oprogramowania telemedycznego z udziałem AI - sztucznej inteligencji By Adrian Tync - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75915622

Nie możemy mylić telemedycyny z wywiadem telefonicznym. Dzięki temu, że możemy przesyłać obraz o doskonałej jakości na odległość oraz wspomóc się AI - sztuczną inteligencją - możemy pomóc lekarzowi wstępnie zdiagnozować pacjenta. - prof. Henryk Skarżyński.

Teleporada pozwala wstępnie zakwalifikować pacjenta. To dobra droga żeby właściwie skierować pacjenta nawet w obrębie jedej spacjalności np otolaryngologii. Dzięki wywiadowi będziemy mogli skierować pacjenta dsla przykładu do foniatry a nie do rynologa.

Zdalna ocena pacjenta w dobie pandemii będzie znacznie bezpieczniejsza i wcale nie gorsza niż przy osobistej wizycie u lekarza. Jeśli oczywiście pacjent - dzięki kamerze internetowej pokaże nam gardło czy ucho - przedmiot naszego badania - mówi prof. Skarżyński.

Dobre strony pandemii

Pandemia skłoniła np. informatyków do zainteresowania się budową oprogramowania telemedycznego z udziałem AI - sztucznej inteligencji. Bardszo namacalnym efektem i mierzalnym jest zmniejszona zapadalność dzieci na zapalenie ucha środkowego i tym samym rozwoju powikłań.

Wyzwania przed Ministerstwem Zdrowia

Obecnie najważniejsdzym wyzwaniem są kadry. Mamy niedobory wśród lekarzy i pielęgniarek. Jest sporo ośrodków które nie otworzą się w pełnym wymiarze, łóżka stoją puste gdyż nie ma nikogo kto by mógł je udostępnić i obsłużyć.

Kształcimi coraz więcej lekarzy, ale nie egzekwujemy poniesionych kosztów. To dość niepopularne co mówię już od dawna. Osoba która została wykształcona za publiczne pieniądze, na które składa się całe społeczeństwo powinna ponieć koszty tych studiów jeśli zrezygnuje z pracy w kraju.

a