czwartek, sierpień 06, 2020
Follow Us
środa, 23 październik 2019 12:38

Nie lekceważmy chorych zatok Wyróżniony

Napisane przez mat.pras/LD
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ekspert dr n med. Michał Michalik otolaryngolog Centrum Medyczne MML w Warszawie ekspert dr n med. Michał Michalik otolaryngolog Centrum Medyczne MML w Warszawie mat.pras

Potocznie mówi się że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni. Co w przypadku kiedy problem się przedłuża i towarzyszą mu nieprzyjemne objawy takie jak trudności z oddychaniem nosem tzw „zatkany nos”, bóle głowy, poczucie ograniczenia w słyszeniu czy nawet bóle karku.

Nie należy lekceważyć tych objawów i trzeba udać się do specjalisty laryngologa. Im wcześniej rozpocznie się leczenie tym efekty będą lepsze. Najważniejsze jest właściwe rozpoznanie. Często pacjenci przypisują męczące bóle głowy migrenie. Tymczasem aktualne badania wykazują że z 7 na 10 przypadków rzekomo migrenowych dolegliwości powstaje w wyniku nieleczonych zatok mówi ekspert dr n med. Michał Michalik otolaryngolog Centrum Medyczne MML w Warszawie.

Lekarz przeprowadza wywiad a następnie wykonuje badanie endoskopowe oraz mikrobiologiczne – tzn pobiera wymaz z nosa. W szczególnych przypadkach zleca też tomografie komputerowa, która jest obecnie najnowocześniejsza metoda. Przy pomocy nowoczesnego sprzętu mamy możliwość diagnozowania przy wykorzystaniu tomografii komputerowej 3D.

Jak zapalenie zatok wpływa na nasz organizm? Proszę też nam przybliżyć co to są zatoki?

Zapalenie zatok bardzo niekorzystnie działa na nasz cały organizm, z czasem też powoduje poważne komplikacje dlatego tak ważna jest odpowiednia terapia. Zatoki to przestrzenie w obrębie czaszki, które łączą się z jamą nosa otworami, tzw ujściami zatok. W warunkach fizjologicznych wypełnione są powietrzem, a ich wnętrze wyściela błona śluzowa. Mają za zadanie mówiąc oczywiście w dużym uproszczeniu – wspomóc nawilzanie i ogrzanie wdychanego powietrza, chronią też mózgoczaszkę i oczodoły.

Kiedy mamy problemy z zatokami zamyka się ich ujście do jamy nosa i nie zostaje dostarczana odpowiednia ilość śluzu. Dlatego pojawiają się typowe objawy zapalenia takie jak uporczywy katar, gęsta wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła oraz bóle głowy w obrębie twarzy. Ból nasila się np. przy schylaniu, pojawia się też kaszel, gorączka i mamy problemy z węchem oraz słuchem.

Jednym ze sposobów leczenia jest tzw płukanie zatok. Na czym polega zabieg nazywany systemem hydrodebrider. To metoda innowacyjna, co ważne mało inwazyjna – to endoskopowe płukanie zatok. Używamy do tego celu unikalnych, jednorazowych końcówek obrotowych, które usuwają wydzielina zapalna. Dzięki temu zabiegowi można też dostarczyć do wnętrza odpowiednie leki.

Na czym polega zabieg balonoplastyki?

Zabieg ten pozwala nie tylko skutecznie leczyć, dbając o komfort pacjenta ale przede wszystkim bardzo skraca rekonwalescencje.. Zabieg ten pierwsi zastosowali specjaliści w USA nazywany jest XprESS LOProfile. Polega na wprowadzeniu specjalnej sondy z wykorzystaniem światłowodu dzięki czemu możliwe jest leczenie ambulatoryjne w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg jest tak mało inwazyjny że nie wymaga zakładania opatrunków. Balonoplastyka polega na wprowadzeniu przez nos sondy do zatoki i otwarciu przy ujściu „balonika” który udrożnia zatokę. Pacjent szybko wraca do normalnej aktywności. Ta nowoczesna metoda pozwala też na ograniczenie po zabiegu leków przeciwbólowych oraz antybiotyków. MML jest pierwsza w Polsce i druga w Europie placówka która stosuje ta nowoczesna metoda leczenia zatok.

a