sobota, wrzesień 19, 2020
Follow Us
piątek, 02 sierpień 2019 07:22

Światowy Dzień WZW. Wirusowe zapalenie wątroby - trzeba się badać Wyróżniony

Napisane przez BEA
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Światowy Dzień WZW. Wirusowe zapalenie wątroby - trzeba się badać Photo by Hush Naidoo on Unsplash

Na wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B i C choruje w Polsce około 650 tys. osób,  z czego prawie 90 proc. o tym nie wie. Choroba może nawet przez 20-30 lat nie dawać objawów, ale niszczyć wątrobę  doprowadzając do śmierci. Tymczasem istnieją proste testy wykrywające chorobę i skuteczne terapie.

- Wiele osób dowiaduje się o zarażeniu przypadkowo. Jeśli zdarzy się to odpowiednio wcześnie, mogą podjąć odpowiednie leczenie i w pełni wyzdrowieć. Mimo świetnych terapii eliminujących wirusa, jeżeli dojdzie do marskości czy raka wątroby, efekty leczenia mogą nie być już tak zadowalające. Wykonanie prostego i szybkiego testu anty-HCV ratuje życie. Apeluję więc – badajcie się! –mówi Barbara Pepke, liderka Koalicji Hepatologicznej i prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

HCV jak można się zarazić i gdzie

Większość chorych nie wie nawet, kiedy została zakażona. Może się to bowiem zdarzyć podczas tak codziennych sytuacji takich,  jak wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy stomatologa. Wystarczy, że dojdzie do przerwania ciągłości skóry i kontaktu krwi z zakażoną krwią. Szczególnie czujne powinny być osoby, które: były wielokrotnie hospitalizowane, przechodziły transfuzje krwi przed 1992 r., robiły sobie tatuaże. Do grupy ryzyka należą także osoby, które przyjmują lub przyjmowały dożylnie narkotyki, utrzymują ryzykowne zachowania seksualne oraz mają podwyższone normy badań wątrobowych: ALP, AspAT, ALAT.

Powszechny program szczepień noworodków i niemowlaków przeciwko HBV pozwala prewencyjnie walczyć z WZW typu B. Od 2015 r. dostępne są skuteczne niemal w 100 proc. terapie na HCV, refundowane w ramach programu lekowego NFZ „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową”. Dzięki zwiększonym nakładom finansowym znacząco skróciły się również kolejki oczekujących do leczenia. Obecnie w wielu ośrodkach jest ono dostępne niemal od ręki. 

Najnowszy projekt Ministra Zdrowia z 10 czerwca 2019 r. ws. szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, zwraca mocno uwagę na właściwą profilaktykę chorób zakaźnych, w tym HCV, w miejscach, gdzie może dojść do przerwania ciągłości skóry. 

Co zatem należy jeszcze zrobić w sprawie WZW?

Obecnie w Ministerstwie Zdrowia znajdują się dwa projekty programów złożonych przez grupy ekspertów i towarzystwa naukowe, które pozwoliłyby zredukować liczbę zakażeń HCV w Polsce: "Program eliminacji wirusa zapalenia wątroby typu C w Polsce na lata 2019-2029" oraz "Wytyczne diagnostyki HCV w podstawowej opiece zdrowotnej w Polsce". W związku z tym, że AOTMiT już dawno pozytywnie zaopiniował opłacalność tego typu działań, liczymy na szybkie przyjęcie i wdrożenie tych projektów. 

Fundacja Gwiazda Nadziei powstała w 2007 r. w Katowicach. Posiada status organizacji pożytku publicznego. Jej celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na promocji zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, ratowaniu ludzkiego życia, w szczególności osób z chorobami wątroby i działaniu na rzecz poprawy stanu ich zdrowia. Fundacja jest organizatorem: akcji edukacyjnych skierowanych do młodzieży, kampanii społecznych na temat zagrożeń, jakie niosą zakażenia wirusami HCV i HBV, akcji bezpłatnych badań oraz szkoleń dla nauczycieli i lekarzy pierwszego kontaktu. Fundacja gromadzi fundusze ze zbiórek pieniężnych i 1% podatku na finansowanie leczenia swoim podopiecznym. Więcej informacji na stronie: http://gwiazdanadziei.pl/

- Pozwoli nam to przybliżyć się do celu WHO, jakim jest redukcja o 90 proc. liczby zakażeń HCV do 2030 r. Niestety w przypadku braku szybkiej decyzji o realizacji wspomnianych programów cel ten nie zostanie osiągnięty, a Polska znajdzie się pod względem zwalczania zakażeń HCV daleko za innymi krajami europejskimi – mówi prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

- Oczekujemy, że Polacy otrzymają dostęp do bezpłatnej diagnostyki HCV. Jest to ważne również z perspektywy podatnika, gdyż koszty leczenia późno wykrytego i zaawansowanego WZW C są bardzo wysokie. Apeluję więc do wszystkich - nie czekajcie. Na terenie całego kraju organizowane są przez podmioty prywatne lub jednostki samorządowe bezpłatne testy anty-HCV. Znajdźcie te najbliżej waszego miejsca zamieszkania, zabierzcie rodzinę, znajomych, przyjaciół. Badajcie się, bo to może uratować wam życie – mówi Barbara Pepke.

Do testu anty-HCV nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Polega on na pobraniu kilku kropli krwi z opuszki palca i umieszczeniu ich na teście kasetkowym. Wynik znany jest już po ok. 15 min. Dodatni, oznacza, że nasz organizm miał w przeszłości kontakt z wirusem. Aby dowiedzieć się, czy rozwinął się stan przewlekły WZW należy wykonać pogłębioną diagnostykę. 

World Hepatitis Alliance (WHA) jest organizacją pozarządową (NGO) prowadzoną przez pacjentów i dla pacjentów. WHA zrzesza ponad 230 członkowskich grup pacjenckich z 81 państw – jest światowym liderem podejmującym działania mające na celu eliminację wirusowego zapalenia wątroby, jako zagrożenia dla zdrowia publicznego do 2030 roku. Jej celem jest współpraca z rządami, grupami pacjenckimi i innymi ważnymi partnerami, wspieranie pacjentów i nagłaśnianie ich wypowiedzi, zwiększanie świadomości wagi problemu, jakim jest występowanie wirusowego zapalenia wątroby, oraz pomoc we wdrożeniu takich kompleksowych strategii walki z wirusowym zapaleniem wątroby, które cechują się znacznymi środkami zapobiegawczymi oraz dostępem do osiągalnej diagnostyki i leczenia. Fundacja Gwiazda Nadziei od 2010 r. jest aktywnym członkiem World Hepatitis Alliance.

Więcej informacji na stronie: http://www.worldhepatitisalliance.org/

a