wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
środa, 11 kwiecień 2012 10:09

W tyle za krajami rozwiniętymi

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Andrzej Arendarski. Andrzej Arendarski. Fot. KIG

- Wydawać by się mogło, że w dziedzinie innowacyjności nie mamy się czego wstydzić. Niestety, zupełnie inny obraz wyłania się z analizy obiektywnych wskaźników.

Wynika z nich, że Polska w obszarze innowacyjności pozostaje w tyle za rozwiniętymi krajami – twierdzi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Opublikowany na początku roku indeks innowacyjności przedsiębiorstw w UE pokazuje, że Polska zajmuje piąte miejsce od końca. Przedsiębiorcy są przekonani, że w dziedzinie innowacyjności konieczny jest prawdziwy przełom, do którego należy dążyć na wielu płaszczyznach. Dlatego KIG 24-25 maja br. organizuje w Centrum Nauki Kopernik III edycję Kongresu Innowacyjnej Gospodarki pod hasłem „Innowacyjność – jak to robią inni? Uczmy się od najlepszych!”.

Do udziału w wydarzeniu KIG zaprosiła wybitnych innowatorów, przedsiębiorców oraz uczonych, którzy podzielą się z uczestnikami Kongresu swoimi doświadczeniami we wdrażaniu innowacji. Gościem specjalnym III edycji Kongresu Innowacyjnej Gospodarki będzie Francis Fukuyama, amerykański ekonomista i politolog, który po upadku komunizmu w 1989 r. ogłosił w swoim słynnym eseju „koniec historii”, a obecnie przyszłość i sukces społeczeństw widzi w kulturze i kapitale społecznym. Swój udział zapowiedzieli czołowi polscy politycy, m.in. Marcin Korolec, minister środowiska, Janusz Lewandowski, komisarz europejski ds. programowania finansowego, Jerzy Hauser, członek RPP, naukowcy jak Michał Kleiber, prezes PAN, Henryk Skarżyński, dyrektor Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy, przedstawiciele organizacji wspierających biznes oraz reprezentanci największych innowacyjnych firm, takich jak IBM, Areva, TP SA. Honorowy Patronat nad Kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Celem kolejnej edycji Kongresu jest nie tylko poznanie najlepszych światowych praktyk
z ich odniesieniem na system i rynek w Polsce, ale również ocena działań organów państwa w obszarze innowacyjnej gospodarki na przestrzeni ostatniego roku, czyli od zakończenia II Kongresu Innowacyjnej Gospodarki. Efekty wszystkich działań proinnowacyjnych powinny być ściśle monitorowane. KIG opracowała (modyfikując nieco i uzupełniając wskaźniki stosowane dla oceny innowacji w UE) listę wskaźników pomocnych dla śledzenia transformacji polskiej gospodarki w kierunku innowacyjności i zawarła ją w dokumencie „II Kongres Innowacyjnej Gospodarki. Rekomendacje i wskaźniki”. - Liczę, że wzorem poprzednich edycji, tegoroczny Kongres dostarczy nie tylko materiału do przemyśleń, ale również przybliży nas o krok do liderów innowacyjności – podsumowuje Andrzej Arendarski. Więcej informacji oraz szczegółowy program III Kongresu Innowacyjnej Gospodarki dostępne są na stronie: www.kongresig.pl

{jumi [*9]}

a