sobota, kwiecień 20, 2024
Follow Us
czwartek, 10 marzec 2011 16:34

Nie będzie świadczeń pieniężnych dla byłych właścicieli Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nie będzie świadczeń pieniężnych dla byłych właścicieli www.sxc.hu

Według najnowszego komunikatu ministerstwa skarbu państwa (MSP) naszego państwa nie stać obecnie na realizację ustawy o tzw. świadczeniach pieniężnych, których nieruchomości zostały odebrane przez państwo komunistyczne. Jej realizacja – wg wyliczeń MSP - powiększyłaby bowiem zbytnio dziurę budżetową.

{jumi [*4]}Przypomnijmy, iż do tej pory Polska jest jedynym z „nowych” państw unijnych, które nie przeprowadziły dotąd reprywatyzacji. W wyniku grabieżczych działań komunistycznej „władzy ludowej” w latach 1944-1962 przedwojennym właścicielom nieruchomości (majątków ziemskich, pałaców, kamienic, fabryk, aptek itd.) odebrano większość ich własności. Po 1989 r. nie udało się dokonać zwrotu majątku jego dawnym właścicielom (prawnym spadkobiercom). Inicjatywy ustawodawcze idące w tym kierunku były skutecznie torpedowane przez postkomunistów i większość kolejnych ekip rządzących. Obecny rząd zdecydował się w 2008 r. opracować projekt „ustawy o świadczeniach pieniężnych przyznawanych niektórym osobom, których dotyczyły procesy nacjonalizacji”. Nie satysfakcjonując środowisk dawnych właścicieli, przyznawała ona im zwrot finansowy za utracone nieruchomości w wysokości zaledwie ok. 10 proc., w dodatku rozłożonych na wieloletnie raty. Ustawa nie przyznawała możliwości zwrotu „w naturze” znacjonalizowanej nieruchomości.

MSP wyjaśniło m.in., iż „Ministerstwo Skarbu Państwa przedłożyło 12 marca 2009 r. projekt ustawy wraz z negatywną opinią Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odnośnie partycypacji samorządów w finansowaniu świadczeń przewidzianych ustawą. Kwestie związane z finansowaniem ustawy były następnie przedmiotem szeregu spotkań i uzgodnień z Ministerstwem Finansów, Rządowym Centrum Legislacji i Prokuratorią Generalną Skarbu Państwa. 1 czerwca 2009 r. projekt ponownie trafił na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów, w ramach którego powołana została Grupa Robocza z udziałem zainteresowanych resortów celem uzgodnienia zagadnień związanych z finansowaniem świadczeń. Ostatnie spotkanie w ramach Komitetu Stałego Rady Ministrów odbyło się 10 lutego 2010 r. W następstwie przeprowadzonych uzgodnień minister finansów został zobowiązany do dokonania analizy dotyczącej wpływu wejścia w życie projektowanej regulacji na przyrost długu sektora finansów publicznych w perspektywie lat 2013 – 2016. W konsekwencji powyższego minister finansów 5 marca ub.r. wskazał, iż w przypadku wejścia przedmiotowej ustawy w życie w 2012 r., z chwilą zakończenia wydawania decyzji administracyjnych dotyczących przyznania świadczeń nastąpi skokowy wzrost długu publicznego o 18 mld zł i relacji długu do PKB o ok. 1,0-1,1 pkt. proc.”. Zdaniem MSP „przeznaczenie na realizację ustawy kwoty 20 mld zł może zatem spowodować przekroczenie przez Polskę dozwolonej przez Unię Europejską bariery długu publicznego w stosunku do PKB. Projekt ustawy o świadczeniach pieniężnych przyznawanych niektórym osobom, których dotyczyły procesy nacjonalizacji jest więc przygotowany. Jednak ze względu na znaczące, czynione w ostatnich latach oszczędności, związane z globalnym kryzysem finansowym w wielu dziedzinach naszego życia społecznego i gospodarczego oraz duże obciążenia finansowe wynikające z tej ustawy, w obecnej sytuacji ekonomicznej, projekt ustawy nie może być przeprowadzony”.

{jumi [*9]}

a