poniedziałek, maj 23, 2022
Follow Us
piątek, 03 wrzesień 2021 11:44

Kampania German.Spa.Tradition. Starożytni Rzymianie w Baden-Baden Wyróżniony

Napisane przez DTZ
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Schierstein, Wiesbaden Schierstein, Wiesbaden Photo by Lena Denk on Unsplash

German.Spa.Tradition - kampania komunikacyjna Niemieckiej Centrali Turystyki nakierowana na promocję uzdrowisk i kurortów.

Certyfikowane uzdrowiska i kurorty oferują usługi medyczno-terapeutyczne, ale stoją również otworem dla osób poszukujących odnowy biologicznej. Korzystają z szerokiego wachlarza naturalnych środków leczniczych w celach medycznych, a także dla poprawy samopoczucia i uzyskania pozytywnego nastawienia do życia. Naturalne krajobrazy stanowią ramy dla aktywnego spędzenia czasu i zrobienia czegoś pożytecznego dla własnego zdrowia. Oferty kulturalne w historycznie unikalnym otoczeniu dopełniają wrażeń urlopowych.

Uzdrowiska i sanatoria – profesjonalne zakłady profilaktyczno-lecznicze

Obecnie ponad 350 uzdrowisk i ośrodków SPA w Niemczech jest uznanych i certyfikowanych przez niemieckie Stowarzyszenie Uzdrowisk i Kąpielisk – jest to największa liczba wśród międzynarodowej konkurencji tego rodzaju turystyki. 

 • Historia: już starożytni Rzymianie od około 69 roku n.e. szukali uzdrowienia w dzisiejszym Baden-Baden.
 • Gwarancja jakości: od 125 lat kasy chorych, jako profesjonalne instytucje zajmujące się zdrowiem, ustalają kryteria, według których uzdrowiska otrzymują certyfikaty. Aby potwierdzić jakość, wszystkie uzdrowiska są regularnie poddawane ponownym procedurom  certyfikacyjnym.
 • Skuteczność medyczna: warunkiem uznania ośrodka za uzdrowisko jest przynajmniej jeden miejscowy środek leczniczy, które w danej formie występuje tylko w tym jednym miejscu. Jego skuteczność medyczna musi być udowodniona naukowo. Ponadto w obiekcie musi być zatrudniony co najmniej jeden lekarz ze specjalizacją uzdrowiskową.
 • Różnorodność ofert: aby ośrodek mógł stać się lub pozostać uzdrowiskiem, musi spełniać cały szereg kryteriów ujętych w obszernym katalogu, począwszy od posiadania odpowiedniego parku zdrojowego przez oferty imprez, aż po oznakowane szlaki turystyczne i ścieżki do ćwiczeń.
 • Indywidualność: wczasowicze mogą korzystać ze wszystkich urządzeń uzdrowiska w celu wypoczynku, relaksu i odnowy biologicznej nawet bez wskazań medyczno-terapeutycznych.

Zdrowie dzięki uzdrawiającym siłom natury

W Niemczech są setki źródeł mineralnych i termalnych, a do tego wrzosowiska, lasy, błota i morze. Wszędzie tam urlopowicze mogą łagodzić dolegliwości i „ładować akumulatory zdrowia”.

 • Ponad 500 różnych rodzajów wód mineralnych i 35 wód leczniczych jest pobieranych przez prawie 200 niemieckich ujęć i oferuje zdrową przyjemność picia. 
 • W Bad Blumenau kipi najgorętsze źródło termalne w Europie o temperaturze 107°C. 
 • Największe na świecie termy w bawarskim Erding są jednym z ponad 200 publicznych kąpielisk termalnych – wiele z nich posiada również sauny i strefy wellness.
 • Wskazania: kąpiele w solance siarkowej pomagają przy chorobach skóry, stanach zapalnych i reumatyzmie. Naturalne borowiny, torf, glina, kreda i błoto w ciepłych i zimnych okładach stymulują układ odpornościowy i przemianę materii, łagodzą artretyzm, reumatyzm i napięcie mięśni. 
 • 53 uznane przez państwo uzdrowiska i kurorty Kneippa należące do Stowarzyszenia Kneippa ściśle przestrzegają zalecanych zasad terapii Kneippa, która wykorzystuje zabiegi z użyciem zimnej wody w celu dostarczenia nowej energii i hartowania organizmu. 
 • UNESCO wpisało terapię Kneippa na listę niemieckiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Baseny Kneippa są w wielu niemieckich uzdrowiskach oczywistością w części dostępnej publicznie. 
 • Centra talasoterapii, w których oferowane są oryginalne talasoterapie według międzynarodowych kryteriów jakości, znajdują się na wyspach Morza Północnego Juist, Norderney i Sylt, jak również w Cuxhaven i nadbałtyckich kurortach Travemünde i Warnemünde.

Ćwicz na świeżym powietrzu 

Zróżnicowane krajobrazy Niemiec oferują najrozmaitsze możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kampania German.Spa.Tradition. zwraca uwagę na te miejsca, informuje i podpowiada, jak spędzić zdrowy urlop.

 • Pieszo: w Niemczech istnieje sieć 200 000 kilometrów oznakowanych szlaków wędrownych o różnym stopniu trudności. Certyfikaty, np. szlaki wędrowne premium, miejskie szlaki wędrowne premium, szlaki spacerowe premium, jak również certyfikat regionu wędrownego premium / miejsca wędrówek premium ułatwiają turystom rozeznanie w tej sieci dróg. 
 • Na rowerze: wszystkie uzdrowiska oferują możliwość wypożyczenia rowerów.
  E-rowery są dostępne wszędzie, w wielu regionach, na przykład w Schwarzwaldzie, łącznie z infrastrukturą umożliwiającą szybką wymianę baterii po drodze.
 • Po drzewach: pierwsza ścieżka w koronach drzew w Niemczech powstała w Lesie Bawarskim, dziś co najmniej 15 takich konstrukcji z wieżami widokowymi mierzącymi nawet do 40 metrów wysokości oferuje wyjątkowe spojrzenie na przyrodę. Wiele ścieżek w koronach drzew jest wolnych od barier.
 • Joga: hinduska teoria o harmonii ciała i duszy, od dawna gości w niemieckich uzdrowiskach. Relaksacja umysłowa z klasyczną Hatha Jogą, dynamiczniejsza Vinyasa Joga, Yin Joga do walki ze stresem czy duchowo-medytacyjna Kundalini Joga: wybór jest szeroki, a profesjonalne doradztwo zawsze na miejscu. 
 • Podczas „medytacji leśnych” las jako przestrzeń dobrego samopoczucia chroni przed upałem, hałasem i wpływami środowiska oraz dostarcza tlenu w wysokim stężeniu.

Kultura, historia i przyjemność 

Niemcy są celem numer 1 w Europie w zakresie podróży kulturalnych, co ma również wpływ na kształt urlopu zdrowotnego w tym kraju. Unikatowe zespoły zabytkowej architektury uzdrowiskowej i światowej sławy sztuka ogrodowa w parkach zdrojowych dominują w obrazie wielu kurortów. Urozmaicony program kulturalny z koncertami, przedstawieniami teatralnymi, odczytami i projektami artystycznymi ożywia historyczne uzdrowiska.

 • Znane uzdrowiska jak Akwizgran, Wiesbaden czy Baden-Baden, mają swoje początki w kompleksach rzymskich. 
 • W XIX wieku powstała duża część eleganckiej architektury uzdrowiskowej z przestronnymi foyer, teatrami zdrojowymi, pijalniami wód i pawilonami koncertowymi. W Bad Homburg, Bad Oeynhausen i Bad Neuenahr powstały jedne z najpiękniejszych parków zdrojowych, które zaprojektował wielki ogrodnik i architekt krajobrazu Peter Joseph Lenné.
 • Kompleks uzdrowiskowy w Bad Nauheim w Hesji jest największym w Europie zwartym zespołem secesyjnym.
 • Koncerty uzdrowiskowe, często z udziałem miejscowej orkiestry uzdrowiskowej, są w wielu kurortach codziennym punktem programu i budują nastrojowe ramy dla pobytu na miejscu.
 • Pod koniec XVIII wieku teatr pod dyrekcją Johanna Wolfganga von Goethego przyczynił się w znacznym stopniu do rozsławienia Bad Lauchstädt jako uzdrowiska, a nawet umożliwił dotowanie teatru dworskiego w Weimarze. Do dnia dzisiejszego w zabytkowym budynku odbywają się regularne spektakle. 
 • Wielu szefów kuchni w niemieckich uzdrowiskach i kurortach harmonijnie scala kulinarną rozkosz, regionalność, sezonowość i zdrowe odżywianie na najwyższym poziomie. Jednocześnie wykorzystanie wysokiej jakości produktów regionalnych pochodzących z produkcji ekologicznej wzmacnia silną pozycję Niemiec jako kierunku turystycznego oferującego zrównoważoną dietę.

a