poniedziałek, listopad 29, 2021
Follow Us
poniedziałek, 20 listopad 2017 12:26

KAS i Policja zlikwidowały grupę przestępczą handlującą paliwem

Napisane przez mf.gov.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
KAS i Policja zlikwidowały grupę przestępczą handlującą paliwem mf.gov.pl

Funkcjonariusze KAS z Olsztyna oraz policji z Radomia zatrzymali 12 osób.

  • ·         Zatrzymani to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, która nielegalnie rozprowadziła w Polsce miliony litrów paliwa.
  • ·         Działalność grupy naraziła Skarb Państwa na straty ok. 25 mln zł.
  • ·         Podczas działań zabezpieczono mienie podejrzanych, m.in. biżuterię, luksusowe samochody, o wartości ponad 1,5 mln złotych.

13 listopada 2017 r., prawie 200 funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego, grupy realizacyjnej Ministerstwa Finansów oraz policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, pojawiło się jednocześnie w ponad 20 miejscach na terenie województw mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego. Były to domy prywatne, siedziby firm, biura rachunkowe. Efektem działań jest 12 zatrzymanych osób, pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej oszustw w sferze obrotu paliwami. Nielegalną grupę wykryli funkcjonariusze KAS z Olsztyna oraz policji z Radomia, śledztwo prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach.

Członkowie grupy podejrzani są o wprowadzanie do obrotu paliw bez opłaconego podatku od towarów i usług, opłaty paliwowej i akcyzy, przy wykorzystaniu działalności kilku firm. Takie działanie od 2015 r. naraziło Skarb Państwa na straty ok. 25 mln złotych. Podczas zatrzymania osób zabezpieczony został majątek o wartości ponad 1,5 mln zł, w tym luksusowe samochody, biżuteria i zegarki (jeden o wartości 110 tys. zł wskazanej na paragonie), skuter wodny, a nawet torbę ze złotem i platyną, wycenionymi na blisko 500 tys. zł. Ponadto w trakcie działań odnaleziono kradzionego luksusowego Mercedesa klasy CLS oraz skład wyrobów (m.in. torebki, buty, ubrania) z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek.

15 listopada 2017 r. zatrzymani zostali doprowadzeni do Sądu Rejonowego w Siedlcach. Siedmiu z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Może im grozić do 10 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczane są dalsze zatrzymania.

a