piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
środa, 09 styczeń 2013 06:58

Mamy ropę i gaz z Norwegii

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mamy ropę i gaz z Norwegii www.sxc.hu

Kilka międzynarodowych firm branży paliwowo-energetycznej, w tym polska, uruchomiło wydobycie ropy i gazu ze złoża Skarv na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

PGNiG posiada 11,92 proc. udziałów w złożu, a jego operatorem jest BP. W ten sposób PGNiG stało się pierwszą polską spółką ze znaczącym wydobyciem ropy i gazu w ramach międzynarodowego projektu. To również pierwszy morski projekt wydobywczy PGNiG. Wydobycie polskiej firmy w Norwegii wyniesie w 2013 r. ok. 370 tys. t ropy naftowej wraz z innymi frakcjami oraz ok. 0,3 mld m3 gazu. W 2014 r. planuje się wzrost wydobycia, ponieważ I kwartał 2013 wykorzystany będzie do rozruchu produkcji i sekwencyjnego włączania poszczególnych odwiertów do eksploatacji. - Wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej z własnych złóż jest jednym ze strategicznych celów PGNiG. Rozpoczęcie produkcji ze złoża Skarv ma dla nas szczególne znaczenie. Po pierwsze, Norwegia to priorytetowy obszar zagranicznej ekspansji. Po drugie dzięki złożu Skarv znacznie zwiększy się wydobycie ropy naftowej, więc poprawi się rentowność spółki, a to dobra informacja dla akcjonariuszy – powiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG SA.
Pozostali – oprócz PGNiG i BP - partnerzy w projekcie Skarv to Statoil Petroleum oraz E.ON E&P Norge. Złoże położone jest na Morzu Norweskim, około 210 km na zachód od wybrzeża Norwegii, gdzie głębokość wody waha się pomiędzy 350 a 450 m. Złoże zostało odkryte w 1998 r., a jego szacunkowe zasoby wydobywalne wynoszą ok. 13 mln t ropy, 5,7 mln t NGL i 43 mld m3 gazu. Koncesje wokół złoża Skarv posiadają znaczny potencjał do dalszych poszukiwań ropy i gazu. Zagospodarowanie złoża odbywa się przy pomocy nowej geostacjonarnej pływającej platformy produkcyjnej FPSO. Jest to największe tego typu urządzenie na świecie operujące w trudnych warunkach pogodowych. Gaz ziemny z FPSO transportowany będzie poprzez istniejący system podmorskich gazociągów bezpośrednio na rynek europejski.
Zagospodarowanie złoża Skarv to jeden z największych projektów inwestycyjnych w ostatnich latach w Norwegii. To również pierwszy zagraniczny projekt w Grupie PGNiG, który przyniesie wymierne korzyści ekonomiczne. Geir Kvael, dyrektor zarządzający PGNiG Norway powiedział: - Przy obecnych cenach rynkowych, planowane przychody w ciągu następnych trzech lat wyniosą ok. 400- 500 mln dol. rocznie. Należy również dodać, że przychody będą generowane przy stosunkowo niewielkich kosztach własnych i braku obciążeń podatkowych w pierwszych latach produkcji.
Działalność poszukiwawczo-wydobywczą na terenie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego prowadzi założona w 2007 r. spółka PGNiG Norway. Jedynym udziałowcem spółki jest PGNiG SA, a kapitał zakładowy wynosi 1,09 mld koron norweskich (NOK). Spółka posiada obecnie udziały w 10 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie. Głównym aktywem spółki są udziały w złożu Skarv. PGNiG SA kupiło je w 2007 r. od ExxonMobil. Dotychczas PGNiG Norway zainwestowało w projekt Skarv około 1,1 mld USD (włączając cenę zakupu).
 Nowergia jest siódmym co do wielkości eksporterem ropy naftowej i czternastym co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie. Pod względem wielkości eksportu i wydobycia gazu ziemnego, w 2010 r. kraj ten zajmował, odpowiednio, drugą i szóstą pozycję. Zgodnie z przewidywaniami, w okresie najbliższych kilku lat norweskie wydobycie utrzyma się na stosunkowo stabilnym poziomie. Dotychczas wyczerpano ok. 43 proc. wszystkich zasobów wydobywalnych, które zgodnie z szacunkami znajdują się na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

{jumi [*9]}

a