wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
piątek, 13 styczeń 2012 08:56

Alkohole i koktajle świata Wyróżniony

Napisane przez Kinga Wesoły
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na rynek księgarski trafiła właśnie pozycja „Alkohole i koktajle świata". To bogato ilustrowany, 300 – stronicowy przewodnik po krainie alkoholi. Książka zwraca uwagę piękną szatą graficzną i wyjątkową starannością edytorską. Jej autorzy, Łukasz Zarzecki i Maciej Zarzecki, z pasją i znajomością rzeczy przekazali Czytelnikom solidną porcję wiedzy, zadbali też o wiele praktycznych wskazówek.

Dla kogo jest ta lektura? W kręgu odbiorców znajdą się z pewnością  barmani, restauratorzy i inne osoby, związane z branżą gastronomiczną. Książka adresowana jest jednak do wszystkich miłośników dobrych trunków i koktajli, a także do hobbystów, zgłębiających sekrety świata mocnych alkoholi. 

Czytelnicy znajdą w niej zarys historii  i technologii produkcji różnych rodzajów alkoholi z wielu stron naszego globu. Poznają też współczesną sytuację na polskim i światowym rynku, nauczą się bezbłędnie odczytywać symbole i informacje, umieszczane na etykietach. Nie zabraknie rankingu najlepiej sprzedających się trunków, a także wielu ciekawostek.

Prawdziwym hitem wydaje się ponad 600 przepisów na doskonałe koktajle. Można oryginalnymi drinkami olśnić gości, ale to także źródło inspiracji dla własnej inwencji. Obok licznych, współczesnych  przepisów  na koktajle, w książce znalazły się przepisy na drinki klasyczne. Tak znakomite, że przetrwały próbę czasu, choć ich geneza ginie nierzadko w mroku dziejów. Niektóre klasyczne receptury znane są tylko koneserom, toteż chwała autorom książki, że je przypomnieli. Zwłaszcza w sytuacji, gdy od pewnego czasu można zaobserwować prawdziwą modę na koktajle w starym stylu.

Jednym z podstawowych atutów omawianej pozycji jest przystępny, plastyczny i zrozumiały język, nie przeładowany naukowymi pojęciami. Tomasz Morawski, założyciel sieci restauracji „Sfinks", jeden z pierwszych recenzentów książki, napisał:

„Książka Alkohole i koktajle świata fascynująco przybliża świat mocnych alkoholi. Napisana w przystępny i nowatorski sposób będzie przydatną lekturą zarówno dla zawodowych barmanów czy  restauratorów,  jak i wszystkich miłośników dobrych trunków. Interesującym dodatkiem jest ponad 600 przepisów na doskonałe i modne koktajle".

Autorzy we Wstępie tak określili swoje intencje:

„Do napisania tej książki skłonił nas fakt, że na polskim rynku nie ma podobnej publikacji. Większość dostępnych w księgarniach tytułów, związanych ze światem alkoholi, jest tłumaczeniem  dzieł zagranicznych. Brakuje współczesnego przewodnika, który dostarczyłby Czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat alkoholu i miksologii, a zarazem uwzględniał polskie realia (...)

Zależy nam na promowaniu kultury picia i wiedzy  na temat napojów alkoholowych.  Minęły już co prawda czasy, kiedy słowo tequila czy calvados wielu Polakom z niczym się nie kojarzyło. Nadal jednak alkohol rzadko postrzegany jest jako ważny składnik kultury czy historii narodu. Można tu zresztą zaobserwować swoisty paradoks. Szkocka whisky czy francuski koniak to trunki otoczone nimbem tajemniczości, wyrafinowania i kilkusetletniej historii, a wyroby polskie traktowane są po prostu jak alkohol.

Mało kto wie, że polski przemysł gorzelniczy ma równie bogatą historię. W naszym kraju od dawna wytwarzane były niezliczone warianty wódek gatunkowych, miodów, likierów itd. Lata socjalizmu zniszczyły oczywiście tę różnorodność. Na rynku (z nielicznymi wyjątkami) królowała wódka czysta. W ostatnich latach dużo się jednak zmienia.  Pomimo niezbyt sprzyjających przepisów prawnych pojawia się coraz więcej niewielkich zakładów,  w których powstają naprawdę ciekawe alkohole.  Warto promować dobre rodzime wytwórnie  – żeby nie było tak, iż cudze chwalimy, swego nie znamy.

Dużą wagę przywiązujemy  w tej książce do kultury picia koktajli. Choć w Polsce jest wielu znakomitych barmanów, spełniających wszelkie  standardy międzynarodowe, koktajle nie są w społeczeństwie tak popularne, jak w krajach zachodnich i w Stanach Zjednoczonych. Napoje mieszane postrzegane są zazwyczaj jako kolorowe, słodkie itp. Uchodzą często za alkohol, który wypada pić wyłącznie kobietom. 

Znajomość koktajli także pozostawia wiele do życzenia – dotyczy to również barmanów, niewystarczająco przygotowanych do wykonywania swojego zawodu. W różnych regionach kraju jedynymi znanymi drinkami pozostają Kamikadze czy Sex on the beach. Nawet tak klasyczne i legendarne koktajle,  jak Martini czy Manhattan, są stosunkowo słabo rozpowszechnione. Na szczęście i na tym polu  sytuacja  stopniowo zmienia się.

To naprawdę cieszy, bo świat koktajli jest niezwykle różnorodny: począwszy od kompozycji owocowych, mlecznych i słodkich, kończąc na drinkach bardziej wyrafinowanych, wytrawnych, cenionych przez koneserów".

{jumi [*7]}

 

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Łukasz Zarzecki i Maciej Zarzecki
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-933945-0-0
  • Recenzent: Kinga Wesoły
  • Data recenzji: 2012_01_13
  • Ocena recenzji: 4
Czytany 2989 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 styczeń 2014 10:32

a