sobota, październik 01, 2022
Follow Us
środa, 05 sierpień 2020 10:53

Historia ludzkiej chciwości - recenzja Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Panowie rozmawiają o bankach, i historii bankowości o spekulacji, transakcjach, hedingach, obligacjach i inwestycjach w fundusze, unikaniu wysokiego ryzyka i fenomenie gorączki tulipanowej Panowie rozmawiają o bankach, i historii bankowości o spekulacji, transakcjach, hedingach, obligacjach i inwestycjach w fundusze, unikaniu wysokiego ryzyka i fenomenie gorączki tulipanowej mat.pras

Arkady - wydawnictwo znane z pięknych, wysmakowanych albumów o sztuce i książek o architekturze zaskoczyło ostatnio czytelników wydaniem książki o .... ludzkiej chciwości.

Dwaj Krzysztofi : Krzysztof Opolski - profesor ekonomii kierownik Katedry Bankowości, Finansów i Rachunkowości na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Krzysztof Turowski - dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator wiedzy ekonomicznej z piękną kartą w okresie pierwszej Solidarności rozmawiają o pieniądzach, ekonomii i właśnie o chciwości - czy jest dobra, czy zła? Wymieniają myśli i osobiste komentarze na temat ludzkiej pracy, pieniędzy i polityki ekonomicznej na świecie przez wieki i jak rzutują ona na naszą obecną sytuację. 

- Pieniądz jest spiżarnią najszlachetniejszej siły w naturze, bo ludzkiej pracy. Jest sezamem, przed którym otwierają się wszystkie drzwi, jest obrusem na którym zawsze można znaleźć obiad, jest lampą Aladyna, za której potarciem ma się wszystko, czego się zapragnie. 

Panowie rozmawiają o bankach, i historii bankowości o spekulacji, transakcjach, hedingach, obligacjach i inwestycjach w fundusze, unikaniu wysokiego ryzyka i fenomenie gorączki tulipanowej i mnóstwie innych ciekawych tematów związanych z bezpiecznym inwestowaniem pieniędzy, Nawiązują do idei kapitalizmu, liberalizmu, racjonalizują chciwość, analizują zachowanie ludzi podczas hossy i kryzysów i robią to przystępnie i ciekawie.

W tej wyjątkowej książce znajdziemy opis wielu wydarzeń historycznych i powiązanych z nimi wielu aspektów ekonomicznych, nieznanych  faktów, anegdot.

Wywiad rzeka podzielony został na 19 rozdziałów, a temat przewodni rozpatrywany jest w wielu kontekstach historycznym, społecznym, ekonomicznym czy wreszcie psychologicznym. symbolem ludzkiej chciwości jest pieniądz wymyślony i wprowadzony  ponad trzy tysiące lat temu przez Fenicjan.  

- "...pieniądz jest elementem wymiany, Bez wymiany dóbr nie byłoby społeczeństwa. Każdy z osobna jest drobinką a zgromadzeni razem tworzymy społeczność". 

W rozmowie nie brakuje odniesień do religii, w tym chrześcijańskiej, w tym do dziesięciu przykazań Bożych z których 9 i 10  odnoszą się do pożądania, którego atrybutem jest chciwość. Autorzy opowiadają o historii banków, lichwy i spekulacji przeplatając narrację odniesieniami do współczesnych wydarzeń jak "afera Amber Gold". 

Tekst ilustrowany jest historycznymi obrazami nawiązującymi do poruszanego tematu. 

Książkę tą powinien uważnie przestudiować każdy inwestor, zwłaszcza ten początkujący, ale zawarte w niej treści przydadzą się każdemu współczesnemu, zwłaszcza młodemu człowiekowi.

Krzysztof Opolski i Krzysztof Turowski: wymiana myśli i komentarze osobiste - Historia ludzkiej chciwości. Wydawnictwo ARKADY. Warszawa 2020. Okładka miękka, lakierowana. Cena 39.90. 

Numer ISBN: 978-83-213-5135-3
Kod paskowy (EAN): 9788321351353

Księgarnia wysyłkowa: www.arkady.info

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Arkady
  • Język: Polski
  • Gatunek: ekonomia, kultura
  • ISBN: 978-83-213-5135-3
  • Recenzent: Grzegorz Micuła
  • Data recenzji: 05.08.2020
  • Ocena recenzji: 5
  • EAN: 9788321351353
Czytany 645 razy

a