sobota, lipiec 24, 2021
Follow Us
środa, 27 listopad 2019 13:57

Rosja, Polska, Warszawa - recenzja książki „Moskwa nad Wisłą” Wyróżniony

Napisane przez Marcin żródło: polskatimes.pl
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
„Moskwa nad Wisłą” prof. Lech Królikowski „Moskwa nad Wisłą” prof. Lech Królikowski

„Warszawocentryzm” jest przedmiotem niezliczonych złośliwości i dowcipów. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: wynika on nie tylko ze stołeczności Warszawy i z faktu, że jest ona największym polskim miastem.

Po prostu dzieje Warszawy są nierozerwalnie splecione z dziejami Polski. Profesor Lech Królikowski, nestor varsavianistów, pokazuje to jak na dłoni w swojej najnowszej pracy, interesującej nie tylko dla warszawiaków.

„Moskwa nad Wisłą” to opowieść o trudnych, lecz również niezwykle frapujących związkach polsko-rosyjskich z Warszawą pośrodku. Wszystko to rzucone na tło historyczne – od czasów porozbiorowych po współczesność.

Autor opracowań, których zadaniem jest popularyzacja historii, stoi przed dylematem proporcji. Ile faktów, by nie znużyć, ile eseistyki, by książka zachowała wartość informacyjną. Lech Królikowski z tym zadaniem poradził sobie znakomicie, co nie dziwi, jako że od wielu lat przybliża dzieje Warszawy. Tak więc „Moskwa nad Wisłą” wciąga i skłania czytelnika, by na własną rękę próbował zgłębiać zarysowane w niej wątki. Na kartach książki pojawiają się postaci niegdyś znane i ważne, dzisiaj zapomniane, a przecież współtworzące naszą przeszłość.

Naszą, czyli i Warszawy, i Polski. Wiele z nich wymyka się czarno-białej klasyfikacji. Bo czy można na przykład w taki sposób ocenić rosyjskich urzędników, którzy z jednej strony byli lojalnymi oficjelami carskiej administracji, a z drugiej strony ze szczerego serca dbali o rozwój miasta? I na odwrót, ilu spośród „białych” emigrantów, których z Polakami łączyła wrogość wobec bolszewizmu, Polskę otaczało wielkoruską pogardą i marzyło o odrodzeniu imperium?

Nie wypada zakończyć banalnym stwierdzeniem, że książka profesora Królikowskiego może być znakomitym prezentem pod choinkę. Bo może, a nawet powinna, być czymś znacznie więcej: cenną i ciekawą lekturą dla każdego, kogo obchodzi ojczysta historia.

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Aspra
  • Język: Polski
  • Gatunek: Historyczna
  • ISBN: 978-83-754-5957-9
  • Recenzent: Marcin Rosołowski
  • Data recenzji: 25.11.2019
  • Ocena recenzji: bardzo dobra
  • EAN: 9788375459579
Czytany 1589 razy

a