czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.
poniedziałek, 01 luty 2010 22:34

Herodot Polonii Amerykańskiej

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Pierwsza biografia Mieczysława Haimana pierwszego historyka Polonii amerykańskiej, tłumacza i działacza emigracyjnego w USA, kolekcjonera i archiwisty, bibliotekarza i kustosza, pochodzącego ze Lwowa, o korzeniach polsko-austriacko-niemieckich, podróżnika, pisarza, poety i dziennikarza, członka Sokolstwa Polskiego w Ameryce.

Najbardziej Haiman zasłynął jako pionier badań o wczesnych dziejach wychodźstwa polskiego w Ameryce Północnej (okresu XVII-XIX w.). Jako pierwszy badał (ogłaszając wyniki w języku polskim i angielskim ) udział rodaków w wojnach amerykańskich (niepodległościowej, secesyjnej, z Meksykiem, z Anglią); losy osadników polskich w różnych stanach: Wirginii, Kentucky, Teksasie, Nowym Jorku, Kalifornii, Pensylwanii, Illionois. Inne jego dokonania w Stanach Zjednoczonych to zorganizowanie Muzeum Polskiego w Ameryce (The Polish Museum of America), Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego (The Polish American Historical Association) i jego periodyku – „Polish American Studies”, którymi kierował aż do śmierci. Istnieją one do dziś, tylko ich twórca odchodzi w zapomnienie... Przypomina o nim Terasa Kaczorowska w swojej nowej książce Herodot Polonii Amerykańskiej Mieczysław Haiman (1888 - 1949)

O Wydawnictwie tak wypowiadają się znawcy:

Prof. Jolanta Daszyńska: Autorka wykazała się starannością zarówno w zbieraniu materiałów, jak ich zaprezentowaniu. Podobnie jak niegdyś Mieczysław Haiman, penetrowała amerykańskie, polskie oraz inne archiwa i biblioteki, poszukując informacji na temat bohatera swej dysertacji. Praca jest ciekawie rozbudowana, zawiera wiele analiz, przemyśleń i wniosków.

Prof. Krzysztof Michałek: O wysokiej jakości tej pracy świadczy zasługujący na uznanie poziom kultury językowej Autorki. Używany przez nią język jest komunikatywny, a zarazem plastyczny i urozmaicony. Duża liczba cytatów wprowadzonych do tekstu czyni cały przekaz nie tylko czytelnym w sensie naukowym, ale po prostu ciekawym. […] Autorce udało się połączyć bardzo trudne do pogodzenia dwa elementy – wymogi przekazu naukowego i biegłości literackiej.

Prof. Romuald Turkowski: Biografia to zawsze wielkie wyzwanie dla badacza i dlatego trzeba z pełną aprobatą wyrazić się o tak sformułowanym i wykonanym zadaniu badawczym. Autorka przeprowadziła imponującą kwerendę archiwalną […] odwiedziła aż 17 archiwów i przebadała 58 zespołów archiwalnych […] W sumie praca ta jest na pewno ważnym przedsięwzięciem naukowym.
Czytany 1800 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 luty 2010 00:58

Szef Działu Kultury KURIER365.PL , poeta, dziennikarz i happener, twórca niezależnego pisma artystycznego „ENIGMA. Ludzie * Sztuka * Myśli”. Wydał kilka tomów wierszy. Jego poezja została przełożona na kilkadziesiąt języków. Najciekawszy i bardziej popularnym jego utworem jest poemat „SEKRETY ŻYCIA. Kalendarz poetycki”. Eksperymentuje z formą. Znany jest też z licznych akcji artystycznych i happeningów.

a