sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
poniedziałek, 16 lipiec 2012 11:22

Facebook pomaga podbić świat

Napisane przez Ela Wierzba
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Per525 w teledysku "Heliotrope" Per525 w teledysku "Heliotrope"

Zdobycie popularności wydaje się niełatwym zadaniem. W dzisiejszym świecie zalanym reklamą, często okazuje się wyzwaniem arcytrudnym. Młodzi artyści, tacy jak per525, walczą jednak o to, by robić to, co lubią: cieszyć muzyką innych ludzi. Ich orężem jest Facebook.

Per525 to młody projekt muzyczny. Tworzą go Kaja Szafrańska i Janusz Raczyński. Oboje rzucili prace w korporacjach, by zająć się tworzeniem muzyki. Podjęli ryzyko, by spełnić swoje marzenia. Teraz nie jest im łatwo, ale usilnie dążą, by osiągnąć swój cel.

Młodym zespołom muzycznym jest bardzo trudno wybić się na rynku. Aby zostać zauważonym, potrzeba wielkich funduszy: na wydanie płyty, koncerty oraz promocję. Wydaje się, że łut szczęścia nie wystarczy, by dobrą muzyką zainteresowała się profesjonalna wytwórnia.
Taki jest też los per525. Projekt muzyczny per525 powstał w styczniu tego roku. Jego nazwa wzięła się od rodzaju taśmy szpulowej. Chodzi o to, by nazwa ta z niczym się nie kojarzyła. Muzycy nie chcą się bowiem ograniczać do konkretnego gatunku muzycznego, chcą uniknąć szufladkowania. Wśród ich utworów znajdują się m.in. „Heliotrope", „Mint", „Red", „Cerulean frost" i „Maize". Muzykę i słowa tworzy Kaja Szafrańska. Ona też w tych utworach śpiewa i gra na pianinie. Janusz Raczyński zajmuje się aranżacją i produkcją.

Każda piosenka powstaje w pocie czoła – zanim artyści pokażą ją w internecie, starają się ją jak najlepiej dopracować. Tworzenie i szlifowanie utworów idzie jednak per525 całkiem dobrze. Kłopot mają natomiast ze zdobyciem rozgłosu. Sami o sobie piszą „nikt nas nie zna, nie koncertujemy, brak nam sprzętu i wielu innych rzeczy, o profesjonalnym wsparciu marketingowym nie wspominając."
Pierwszym pomysłem zespołu per525 na zdobycie funduszy i popularności było zbieranie pieniędzy przez serwisy croudfundingowe. Jednak w Polsce obowiązuje ustawa o zbiórkach publicznych z 1933 roku i przez to za korzystanie z takich serwisów jak Kickstarter można zostać ukaranym wysoką grzywną. Dlatego też per525 próbuje teraz zdobyć fanów przez Facebooka – organizując akcję „Daj lajka młodym artystom – polub per525 na Facebooku".

Wcześniej była akcja „zbieramy do setki". Dzięki temu przybyło im nowych fanów. Kolejna próba wypłynięcia na szerokie wody to stworzenie wydarzenia i mozolne zbieranie głosów. Artyści przyznają, że „nie jest łatwo robić coś fajnego, albo chociaż realizować swoje życiowe marzenie". Jednak nie poddają się i próbują dalej. Dażą do tego, by przekonać cały świat, że można chcieć i trzeba działać.
Tymczasem rzeczywistość artystów nie rozpieszcza. Podejmują się różnych zleceń, Kaja wraca do pracy na etacie. Na razie postanawiają, że ich pierwsza płyta powstanie w późniejszym niż przewidywali terminie. Nie mają jednak wątpliwości, że dalej bedą tworzyć muzykę i w końcu nagrają wymarzony album. Możecie im pomóc, przyłaczając się do akcji na facebookowej stronie wydarzenia.

{jumi [*7]}

a