niedziela, styczeń 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 13 czerwiec 2012 12:14

Etnicznie w Otwocku

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zespół Żywiołak, który wystąpi na Etno Otwock Festiwal 2012 Zespół Żywiołak, który wystąpi na Etno Otwock Festiwal 2012 www.zywiolak.pl

Otwock w najbliższy weekend zamieni się w miejsce z dawnych czasów. A to za sprawą Etno Otwock Festiwal 2012, podczas którego będzie można nie tylko posłuchać muzyki etnicznej m.in. w wykonaniu zespołu Żywiołak, ale również dowiedzieć się więcej o regionalnym folklorze.

Organizatorzy zapowiadają, że na festiwal muzyczny w Otwocku złożą się nie tylko występy zespołów etno, ale również wykłady, warsztaty i spotkania. Całodniowy festiwal będzie więc miał rozbudowany blok edukacyjny.
Etno Otwock Festiwal 2012 odbędzie się w sobotę 16 czerwca. Niektóre z atrakcji przygotowano specjalnie z myślą o dzieciach. Podczas warsztatów plastycznych każdy maluch będzie mógł stworzyć totem i zrobić dla siebie biżuterię. Będzie też malowanie twarzy. O godz. 17 rozpoczną się warsztaty kuglarskie. Teatr Ognia „Feniks" przedstawi gościom sztukę żonglerki. Od 16 do 18 będzie można wziąć udział w warsztatach bębniarskich. W indiańskim tipi Jacek Żelazek z pracowni „13bębnów" będzie uczył rytmów.
Takie słowa, jak Łużyc czy architektura nadświdrzańska nic wam nie mówią? Nie szkodzi. Będziecie mogli o nich usłyszeć podczas wykładów edukacyjnych w Otwocku. O kulturze nadwiślańskiego Łużyca opowie Łukasz Stanaszek. Z kolei wykład o muzyce ludowej z regionu Mazowsza Południowo-Wschodniego poprowadzi Mateusz Niwiński. Będzie też pokaz filmów na ten temat. Genezę i historię stylu architektury nadświdrzańskiej poznamy dzięki portalowi internetowemu Swidermajer.info.
W trochę dalsze regiony przeniesiemy się wraz z podróżnikami Jackiem Fałatowiczem oraz Pauliną i Pawłem Brągoszewskimi. Ten pierwszy opowie o Indiach i Tajlandii. Potem poznamy historię wyprawy Brągoszewskich na Islandię.
Na folkowej scenie od 18.30 usłyszymy m.in. takich wykonawców, jak Gwidon Cybulski, Mipasi, Żywiołak czy Simon Dread. Zabawa potrwa do białego rana. Dzięki wymienionym artystom poznamy wiele etnicznych instrumentów. Prawdziwie folkowa atmosfera zapanuje dzięki zespołowi Żywiołak, który inspiruje się przedchrześcijańskimi obrzędami, wierzeniami i podaniami.
Etno Otwock Festiwal 2012 odbędzie się w Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwira Andriollego na ul. Narutowicza 2 w Otwocku. Na festiwalu znajdziemy również różnego rodzaju stoiska. Rękodzieło będzie można zakupić na stoiskach Las Rąk Laboratorium rękodzieła i Reggae Sklep Jamajka/Tajlandia. Zdrową żywność sprzedawać się będzie Yerbamarket i Cafe Lokomotywa. Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie: http://etnootwock2012.cba.pl.

{jumi [*7]}

a