niedziela, lipiec 21, 2024
Follow Us
czwartek, 26 wrzesień 2019 20:10

Koncert symfoniczny z okazji 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Koncert upamiętniający 100. rocznicę Traktatu Wersalskiego. Wystąpi Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Anny Duczmal - Mróz Koncert upamiętniający 100. rocznicę Traktatu Wersalskiego. Wystąpi Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Anny Duczmal - Mróz mat.pras

3 października o godz. 19:00 w Teatrze Palladium odbędzie się koncert mający upamiętnić ważne dla Polski i Polaków, jakim jest 100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego.

Z tej okazji znakomici artyści wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Anny Duczmal - Mróz wykonają utwory najwybitniejszych światowych kompozytorów: Ignacego Jana Paderewskiego, Maurice’a Ravela, George’a Gershwina.

Nad koncertem roztoczył patronat honorowy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Koncert poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz, Prezes Polskiego Radia RDC.

Program koncertu:

  1. I.J. Paderewski

  • Gdy ostatnia róża zwiędła

  • Piosnka dudarza

  • Polały się łzy me

 

  1. I.J. Paderewski

- Fantazja Polska gis-moll op. 19

 

  1. Maurice Ravel

  • Pawana na śmierć infantki

 

  1. George Gershwin - Błękitna rapsodia

 

Artyści występujący podczas koncertu:

Piotr Latoszyński

- urodził się w 1981 roku w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. Studia pianistyczne kontynuował w Robert Schumann Hochschule w Duesseldorfie oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m. in. w: Hamamatsu International Piano Academy, Music Academy of the West Santa Barbara, Meisterkurs fuer Musik w Zurichu, w Międzynarodowym Kursie Pianistycznym w Krakowie, Konzertarbeitswochen w Goslar oraz Internationaler Mesiterkurs fuer Pianisten w Darmstadt. Ma za sobą występy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w kategorii trio fortepianowe. W 2006 roku wygrał Konkurs im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach, a w 2007 roku Konkurs im. Miłosza Magina w Paryżu, otrzymując dodatkowo nagrodę prasy.

Dominika Zamara

– pochodzi z Wrocławia, gdzie w 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną. Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie, gdzie kształciła swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto. Ukończyła także Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu. Od początku swojej kariery, czyli od 2008 r. koncertowała m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Korei Południowej, we Francji i Włoszech. We wrześniu 2013 roku zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych śpiewaczek operowych naszych czasów. Na stałe mieszka we Włoszech.

Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego

od 1975 roku występowała pod nazwą Orkiestra Kameralna Płockiego Towarzystwa Muzycznego, w styczniu 1977 roku w wyniku przejścia pod mecenat państwa rozpoczęła działalność samodzielną jako Płocka Orkiestra Kameralna, by w roku 1998 zostać przemianowaną na Płocką Orkiestrę Symfoniczną. Współpracuje z najwybitniejszymi wykonawcami polskimi i zagranicznymi: Havard Gimse, Eugen Indjić, Jon Lord (ex Deep Purple), Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Jacek Wójcicki, Michał Bajor, Ewa Bem i inni. Orkiestrą dyrygowali m.in. Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała, Jose Maria Florencio, Maciej Niesiołowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Jerzy Salwarowski, Vladimir Kiradjiev, Eivind Gullberg Jensen i inni. Obecnie, od kilku lat funkcję dyrektora pełni Adam Mieczykowski. Zespół obecnie liczy 52 muzyków.

Anna Duczmal-Mróz

rozpoczęła edukację muzyczną jako skrzypaczka. Jej talent dyrygencki objawił się podczas próby orkiestry studenckiej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze prowadzonej przez Eiji Oue, podczas której maestro zaproponował ochotnikom spróbowanie przejęcia pałeczki dyrygenckiej. Ów „konkurs” wygrała Anna Duczmal-

Mróz, której prof. Oue – obdarowując ją swoją batutą – zaproponował studia dyrygenckie, które ukończyła z wyróżnieniem, prowadząc swój koncert dyplomowy z orkiestrą NDR-Radiophilharmonie w Hanowerze. Po debiucie na festiwalu w Bad Kissingen została okrzyknięta przez niemiecką prasę sensacyjną dyrygentką. W 2000 roku założyła studencką orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester w Hanowerze, z którą koncertowała w Niemczech. Jej wykonanie Historii Żołnierza I. Strawińskiego spotkało się z tak wielkim uznaniem, że organizatorzy powtórzyli koncert.

W roku 2003 Anna Duczmal - Mróz debiutowała w Polsce, dyrygując Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus.

Od tego czasu koncertuje i nagrywa z tą orkiestrą. Wielokrotnie prowadziła koncerty z orkiestrami w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Ameryce Południowej oraz współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, NOSPR. Występowała w znakomitych salach koncertowych, takich jak Wiener Konzerthaus Mozartsaal czy Palais des Beaux-Arts w Brukseli, oraz na wielu znaczących festiwalach w Polsce, Niemczech i Ameryce Południowej. Od 2009 Anna Duczmal-Mróz jest drugim dyrygentem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. W 2018 roku z wielkim sukcesem zadebiutowała w operze, sprawując kierownictwo muzyczne nowej realizacji opery pt. „Awantura w Recco czyli Drzewko wolności” Macieja Małeckiego z librettem Wojciecha Młynarskiego w Operze Nova w Bydgoszczy.

Anna Duczmal-Mróz regularnie dokonuje nagrań polskiej muzyki dla Polskiego Radia. Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

a