niedziela, sierpień 01, 2021
Follow Us
piątek, 09 listopad 2018 15:55

100 na 100. Muzyczne dekady wolności w Białymstoku

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
100 na 100. Muzyczne dekady wolności w Białymstoku fot. Pixabay

W niedzielę, 11 listopada będziemy świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Okazja do celebracji będzie chociażby w Białymstoku. Tam największy projekt muzyczny wolnej Polski wkracza w decydującą fazę. Mowa o koncercie "100 na 100. Muzyczne dekady wolności", który odbędzie się przy Odeskiej 1 w niedzielę o godz. 13.

Podstawą przedsięwzięcia jest lista "100 na 100" arcydzieł polskiej literatury muzycznej, które powstawały od 1918 roku do dzisiaj.

Wśród utworów tworzących wielobarwny pejzaż ostatniego 100-lecia polskiej muzyki znalazły się dzieła takich kompozytorów jak: Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Grażyna Bacewicz, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Serocki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Eugeniusz Knapik, Paweł Mykietyn czy Agata Zubel. Podczas uroczystego koncertu, który odbędzie się na dużej scenie OiFP przy ul. Odeskiej 1, zabrzmią także "Harnasie" Karola Szymanowskiego oraz "Exodus" Wojciecha Kilara. Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, zaśpiewa znakomity polski tenor Adam Zdunikowski, chór przygotowała Violetta Bielecka.

Symbolicznym otwarciem stanie się Fanfara "dla Niepodległej" na instrumenty dęte, napisana specjalnie na tę okazję przez Krzysztofa Pendereckiego. Usłyszymy ją także w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

źródło: bialystokonline.pl

a