sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
poniedziałek, 03 lipiec 2017 11:21

Elton John wystąpi w sopockiej Operze Leśnej Wyróżniony

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Elton John Elton John www.eltonjohn.com

9 lipca w sopockiej Operze Leśnej wystąpi Sir Elton John. Koncert odbędzie się w ramach światowej trasy Wonderful Crazy Night, promującej ostatni album artysty pod tym samym tytułem.

To szczególny i symboliczny rok dla tego wspaniałego muzyka, gdyż wypełniony jest on wieloma rocznicami, związanymi zarówno z jego działalnością artystyczną, jak i charytatywną.

Ukoronowanie 50-letniej kariery

Podczas lipcowego show w Polsce, muzyk zaprezentuje największe hity, które wylansował w trakcie swojej ponad 50-letniej kariery oraz utwory pochodzące z najnowszego, trzydziestego trzeciego już krążka – „Wonderful Crazy Night".

W trakcie kariery twórczość Eltona Johna ewoluowala i ulegała ciągłym zmianom. W latach 70. dominował w niej fortepian i gitara. Później artysta stał się wykonawcą popowego glamur rocka. Pod koniec lat 70. jego tworczość mieściła się w nurcie disco, a na początku lat 80. zawierała wpływy nowej fali. Lata 80. to także okres fascynacji muzyką z syntezatorów. W latach 90. w jego tworczości pojawiło się wiele ballad. Przez cały okres swojej kariery artysta śpiewa akompaniując sobie na fortepianie.

W Sopocie Eltonowi Johnowi będzie towarzyszył zespół świetnych muzyków: perkusista Nigel Olsson, gitarzysta Davey Johnstone, Matt Bissonette na gitarze basowej, John Mahon na instrumentach perkusyjnych oraz Kim Bullard na klawiszach.

280 milionów sprzedanych płyt

Spektakularne widowiska tego jednego z najwybitniejszych artystów muzyki rozrywkowej, cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Od początku swojej kariery w 1969 roku, zagrał ponad 4 tysiące koncertów w przeszło 80 krajach. W Polsce wystąpił ostatnio na tegorocznej edycji Life Festival Oświęcim.

Elton John jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów w historii muzyki. Na swoim koncie ma 38 złotych oraz 31 platynowych oraz multiplatynowych płyt. Łącznie jego albumy rozeszły się w 250 milionach egzemplarzy. To do niego należy rekord najlepiej sprzedającego się singla wszechczasów, wypuszczonego w 1997 roku w nowej wersji „Candle in the Wind", który osiągnął wynik 33 milionów egzemplarzy. Elton John jest także autorem muzyki do największych sprzedażowych hitów musicalowych zarówno scenicznych jaki i filmowych, takich jak np. „Billy Elliot", „Król Lew" czy „Aida".

Muzyk, który został szlachcicem

Artysta został uhonorowany licznymi nagrodami, odznaczeniami, tytułami i wyróżnieniami.

Jest między innymi laureatem pięciu nagród Grammy oraz jednej specjalnej statuetki Legend Grammy Award, przyznawanej wybitnym artystom, którzy mieli znaczący wpływ na historię muzyki. Na swoim koncie ma Oskara za piosenkę do filmu „Król Lew", a także Złotego Globa, Tony Award, Brit Award i wiele innych prestiżowych wyróżnień. W 2004 roku magazyn muzyczny Roling Stone umieścił brytyjskiego muzyka na 49 miejscu na liście 100 najlepszych artystów wszech czasów.


Za zasługi dla muzyki oraz na rzecz działalności charytatywnej, Królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki. A trzy lata temu, w 2013 roku, Elton stał się pierwszym laureatem nagrody BRITs Icon Award, która przyznawana jest wyjątkowym osobowościom za ich osiągnięcia muzyczne, pozostawiające trwały ślad w kulturze narodowej.

W hołdzie dla księżnej Diany

W 1997 r. Elton John mocno przeżył śmierć księżnej Diany, z która się znał. Na jej pogrzebie zaśpiewał piosenkę Candle in the Wind 97, wydaną także na singlu. Płyta ta stała się najszybciej sprzedającym się singlem w Wielkiej Brytanii, dzięki 650 tys. kopiom sprzedanym w Królestwie tylko pierwszego dnia i ponad 1,5 mln egzemplarzy w ciągu pierwszego tygodnia. Łącznie sprzedano 4.77 milionów egzemplarzy tego singla w Wielkiej Brytanii. W USA sprzedano 11 milionów tej płyty przez co zyskała ona miano najlepiej sprzedającego się singla w USA i otrzymała status jedenastokrotnej platynowej płyty. To uczyniło "Candle In The Wind 1997" jedynym singlem w Stanach sprzedanym w ponad dziesięciomilionowym nakładzie oraz pierwszym i jedynym diamentowym singlem w dziejach. Na całym świecie singiel ten rozszedł się w nakładzie ponad 33 miliony kopii. Elton John, muzycy biorący udział w nagraniu oraz wytwórnie płytowe zrzekły się wszelkich zysków ze sprzedaży singla, przekazując je na konto fundacji Diana, Princess of Wales Memorial Fund.

Gorączka niedzielnej nocy

Ta noc w Operze Leśnej z pewnością przejdzie do historii. Będzie to jedna z najgorętszych muzycznych imprez tych wakacji na polskim wybrzeżu. A zadba o to Sir Elton John i jego zespół. Takich artystów nie gościmy co dzień w naszym kraju. Szykuje się niezapomniane wydarzenie lata 2017.

Organizatorem koncertu jest Rocket Music Group, we współpracy z Concerts International Peter Rieger GmbH oraz z partnerami: Barracuda Music GmbH, Bałtycka Agencja Artystyczna BART i Fundacją Peace Festival.

a