piątek, grudzień 09, 2022
Follow Us
środa, 28 wrzesień 2016 10:48

Gdynia Jazz by the Sea Weekend Wyróżniony

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Peter White Peter White https://en.wikipedia.org/

Gwiazdą pierwszej edycji nowej imprez muzycznej w Gdyni będzie znakomity wykonawca smooth jazzu Peter White, który wystąpi w sobotę 1 października 2016. Gdynia Jazz by the Sea Weekend to - oprócz koncertów - warsztaty muzyczne, pokazy filmów muzycznych, giełda płyt, a także zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Naszą intencją jest stworzenie imprezy prezentującej różne nurty muzyki jazzowej. Tegoroczna, pierwsza edycja Gdynia Jazz by the Sea Weekend (Smooth Edition) ukierunkowana jest na smooth jazz. Zaprosiliśmy na występy znakomitych wykonawców grających ten rodzaj muzyki. 30 września miał wystapić legendarny Matt Bianco (Mark Reilly) wraz z holenderskim zespołem jazzowym New Cool Collective. Niestety, koncert ten został odwołany. 1 października w Sali Koncertowej Portu Gdynia zagra Peter White z zespołem – mówi Andrzej Poszewiecki z firmy APP, organizatora Gdynia Jazz by the Sea Weekend.

Peter White
Gwiazda Gdynia Jazz by the Sea Weekend Peter White, gitarzysta współpracujący niegdyś z Basią Trzetrzelewską, uznawany jest za jednego z najbardziej wszechstronnych gitarzystów akustycznych w jazzie. Od prawie 40. lat zaliczany jest do grona głównych reprezentantów nurtów smooth i fusion. Peter White przyjedzie do Polski po raz drugi. Jego poprzedni koncert odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie w 2006 r. Zarówno recenzenci, jak też publiczność bardzo pozytywnie ocenili tamto wydarzenie. Marek Dusza na łamach Rzeczpospolitej pisał m.in.: „Sto minut muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej, a przy tym nasyconej ekspresyjnymi rytmami.. Publiczność była zachwycona melodyjnymi tematami, a muzycy gorącym przyjęciem...".

Z kolei Kamila Czerniawska, recenzentka portalu Infomusic.pl, pisała m.in. „Na jego warszawskim koncercie licznie zgromadzeni wyznawcy stylu „smooth", każdy utwór nagradzali gromkimi brawami. Atmosfera koncertu już od samego początku była gorąca (...). Na koniec, podnosząc wszystkich na nogi, zespół wykonał znany szlagier „Roller Coaster". Oklaskom nie było końca."

Od 1990 roku Peter White wydał 14 albumów, z których „Confidential", „Good Day" i „Here We Go" zajęły odpowiednio trzecie, drugie i trzecie miejsce na listach Billboardu w kategorii jazz. W 1998 roku gitarzysta nagrał wraz z Groverem Washingtonem Jr. utwór „Midnight in Manhattan", który stał się przebojem notowań jazzowych list przebojów w Stanach Zjednoczonych.

Peter White jest laureatem licznych nagród. W latach 2000-2003 był wybierany najlepszym gitarzystą podczas gali National Smooth Jazz Awards, a w 2007 wręczono mu nagrodę dla najlepszego muzyka smooth-jazzowego podczas Canadian Smooth Jazz Awards. W trakcie koncertu w Gdynie będzie można usłyszeć największe hity Perera White'a z jego 14 albumów, jak również z najnowszej płyty która ukaże się na rynku 2 października 2016 roku.

Znakomity gitarzysta przyjeżdża do Gdyni z bardzo ciekawym składem muzyków towarzyszących. Na klawiszach zagra Oli Silk, który ma na swoim koncie utwory znajdujące się na pierwszym miejscu listy Smooth Jazz Billboard. Za instrumenty perkusyjne odpowiadać będzie Joe Becket, który grał m.in. ze Spandau Ballet, czy Mobym. Za zestawem perkusyjnym usiądzie Marc Parnell – w swojej karierze współpracujący m.in. z Matt Bianco, Jethro Tull, Davem Kozem, Basią, Pet Shop Boys czy Robertem Plantem. Na basie zagra Frank Felix, który był członkiem Acoustic Alchemy. Poza tym współpracował z Nelly Furtado, Gabrielle, Davem Kozem czy też z Fatboy Slimem. Skład uzupełnia węgierski saksofonista Zoltan Kato.

Warsztaty, pokazy filmów i targi płytowe
Koncerty to nie jedyne wydarzenia związane z Gdynia Jazz by the Sea Weekend. Polscy muzycy z odpowiednimi umiejętnościami mogą skorzystać z wyjątkowej okazji i wziąć udział w warsztatach gitarowych, które poprowadzi Peter White.

W ramach Gdynia Jazz by the Sea Weekend w Gdyńskim Centrum Filmowym odbył się także przegląd filmów muzycznych, Targi Płyt Winylowych i bezpłatne warsztaty muzyczne dla dzieci z klas II - V z gdyńskich szkół pt. Jazz, ale o co chodzi?, które poprowadzili Katarzyna Kurdej - aktorka Teatru Muzycznego w Gdyni oraz pianista – laureat Fryderyka – Piotr Mania.

Gdynia Jazz by the Sea Weekend to ciekawie pomyślana impreza muzyczna. Organizatorom należy życzyć dalszego zapału do jej kontynuowania i przybliżania publiczności kolejnych nurtów muzyki jazzowej.

Więcej na: http://jazzbythesea.pl.

a