piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
sobota, 13 sierpień 2016 00:00

Paweł Kapuła nowym asystentem Jacka Kaspszyka Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Kapuła Paweł Kapuła Fot. Mirosław Mróz

Nowym dyrygentem–asystentem Maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie od sezonu artystycznego 2016/2017 będzie Paweł Kapuła.

W 2016 roku Paweł Kapuła był asystentem Andreya Boreyki w Orchestre National de Belgique. W grudniu 2014 roku zadebiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej dyrygując premierowym przedstawieniem opery Karola Kurpińskiego Zamek na Czorsztynie w reżyserii Błażeja Peszka. W 2013 roku został finalistą oraz zdobywcą wyróżnienia podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu. W tym samym roku roku asystował Rubenowi Silvie przygotowując Polską Orkiestrę Lekarzy do koncertu w Filharmonii Krakowskiej. Zadebiutował w roku 2012 z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej podczas koncertu finałowego mistrzowskich kursów dyrygenckich.

Paweł Kapuła uczestniczył w mistrzowskich kursach dyrygenckich prowadzonych m.in przez prof. Collina Mettersa (Royal Academy of Music w Londynie), Gabriela Chmurę (Teatr Wielki, Poznań), Alexandra Liebreicha (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach), Vladimira Kiradjieva (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien) oraz prof. Rafała Jacka Delektę.

Pierwsze lekcje fortepianu otrzymał w wieku 7 lat. Studiował dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego oraz prof. Tadeusza Strugały. Równoległe rozpoczął studia muzykologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończył z tytułem licencjata.

a